Modelowanie kanału dostaw jako forma optymalizacji działań firmy

Wiele firm podczas zakupów sprawdza tylko cenę towarów, nie widząc tej operacji przez pryzmat wszystkich działów firm. Warto wprowadzić strategię skierowaną na mądre i efektywne dostawy materiałów i usług.

Analiza dotychczasowych zakupów w firmie

Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że zakupy materiałów na potrzeby działalności mogą również wpływać na opłacalność produkcji. Budując nową strategią dostaw, należy sprawdzić jakie materiały są wpisane na listę dostaw oraz od jakich dostawców pochodzą. Ważny jest również audyt specyfikacji materiałów potrzebnych do wykonania poszczególny materiałów lub świadczenia usług. Duże rozdrobnienie firm dostarczających zamówienia może znacząco wydłużać terminy dostaw oraz ograniczać możliwość negocjacji cen lub tworzenia długoterminowej współpracy. W wielu wypadkach takie usługi doradcze świadczą firmy zewnętrzne posiadające wypracowane metody badawcze oraz doświadczonych pracowników wspierających przedsiębiorców.

Nowe modele dostaw i ich znaczenie

Posiadając już dane o charakterystyce procesów zakupowych, należy je maksymalnie uprościć. W ten sposób dostawy stają się jednorodne, a firma może bardziej elastycznie planować produkcję. Przykładem takiej planowanej restrukturyzacji są usługi takie jak http://optibuy.com/doradztwo-zakupowe/. Dostawy w tym wypadku są określane szerszym pojęciem, przez co widoczny jest ich wpływ na różne etapy działań podmiotów gospodarczych. Zmiany kanałów dystrybucyjnych powodują ograniczenie kosztów zakupów oraz zmniejszenie ilości czasu potrzebnego na obsługę dostaw i ich monitorowanie. Często są to umowy zawierane z dużym wyprzedzeniem, na co pozwala lepsze planowanie działań wytwórców, a co za tym idzie niższą ceną oferowaną na rynku.

Nowym trendem jest szukanie firm oferujących dane materiały na całym świecie. Dzięki temu dodatkowe korzyści wynikają z lokalnych warunków na rynku, w którym działa dostawca. Chodzi tu o czynniki sezonowe lub ekonomiczne takie jak kursy walut, lub koszty produkcji.

Formy wsparcia przy tworzeniu nowych kanałów dostaw

Decydując się na firmę doradczą specjalizującą się w doradztwie zakupowym, właściciel firmy może wybrać jeden ze schematów współpracy. W pierwszej wersji jet to doradztwo zakupowe i pomoc w tworzeniu i wprowadzeniu nowej strategii dostaw. Nadal odpowiedzialnym za decyzje jest przedsiębiorca, ale ma możliwość kontaktu z doradcami na każdym etapie wprowadzania zmian. Można również przekazać zadania działu dostaw do firmy zewnętrznej. W tym wypadku do zadań przedsiębiorcy należy określenie ilości materiałów oraz terminów dostaw. Zawieranie umów zakupowych oraz planowanie logistyki spoczywa na firmie doradczej jej partnerach biznesowych. W tym wypadku ograniczone zostają koszty generowane przez dział dostaw i może być on zlikwidowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here