Badanie mikrobiologiczne — na czym polega badanie i gdzie je wykonać

Badanie mikrobiologiczne, czyli posiew to bardzo skuteczne narzędzie do wykrywania chorobotwórczych drobnoustrojów oraz oznaczania ich wrażliwości na antybiotyki. To dosyć skomplikowany proces, który jednak pozwala uzyskać doskonałe efekty oraz przynieść szybką ulgę pacjentowi w jego dolegliwościach. Co warto wiedzieć o badaniu mikrobiologicznym i czym się kierować wybierając laboratorium?

Wykonywanie badania mikrobiologicznego

Posiew możemy podzielić na bakteriologiczny oraz mykologiczny, w zależności od tego, jaki rodzaj patogenów jest badany. Badanie różni się od siebie również pod względem rodzaju materiału biologicznego — może być nim krew, mocz, kał, nasienie, wydzielina z pochwy, płyn mózgowo — rdzeniowy czy też wymaz z gardła. Pobrać materiał biologiczny można z niemal każdej partii ciała. Co więcej badania mikrobiologiczne wykonuje się też w branży spożywczej, aby dowiedzieć się czy żywność nie jest skażona niebezpiecznymi dla zdrowia i życia klientów mikroorganizmami.

Co jest wskazaniem do wykonania posiewu? Nie jest to badanie rutynowe — wykonuje się je, gdy podejrzewamy zakażenie, a u pacjenta występują objawy. Przykładowo lekarz może zlecić posiew moczu, w przypadku bolesnego oddawania moczu, co jest objawem zakażenia układu moczowego. Posiew kału wykonuje się u pacjenta, który zmaga się z biegunkami. Natomiast w przypadku kobiet w ciąży poleca się wykonanie badania mikrobiologicznego, nawet mimo braku symptomów świadczących o zakażeniu — pomoże to wykluczyć występowanie mikroorganizmów, które mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Inaczej jednak wygląda sytuacja w branży spożywczej – tutaj nadzór mikrobiologiczny jest niezbędny na każdym etapie produkcji, co jest wymaganiem państwowym.

Czym jest akredytacja laboratoriów badawczych?

Pojęcie akredytacji coraz częściej kojarzone jest z laboratoriami. Co dokładnie oznacza ta nazwa? W skrócie można powiedzieć, że to nadanie atestu, który potwierdza zgodność oraz kompetencje do wykonywania danych zadań. Laboratorium, które jest akredytowane spełnia specyficzne wymagania, co jest pewnego rodzaju kredytem zaufania dla tego miejsca. Wykonując badania w takim laboratorium możemy czuć się bezpiecznie oraz być pewnym, że otrzymamy rzetelne wyniki. Akredytacja laboratoriów badawczych jest więc ważnym wyznacznikiem, podczas poszukiwania najlepszego miejsca na wykonanie badań laboratoryjnych, w tym również badań mikrobiologicznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here