Praca dobrego księgowego to nieocenione wsparcie dla dużych, średnich i małych firm. Osoba, która rozumie specyficzne i trudne do zrozumienia prawo podatkowe, prowadzi ewidencję oraz trzyma rękę na pulsie bieżących wydatków, wysokości zarobków generowanych przez firmę i wie o ewentualnym zadłużeniu, jest niewątpliwie najbardziej potrzebna przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Chociaż zadania księgowych najczęściej są kojarzone stricte z podatkami, to nie jedyne usługi, które są przez nich oferowane.
Obecnie, do prowadzenia stabilnej firmy, zarządzania nią i kreowania rozwoju potrzebujesz dobrego biura rachunkowego. Jeśli nie zatrudniasz księgowych w swojej firmie, potrzebujesz wsparcia ze strony zewnętrznego biura. Na znalezienie księgowego, który jest najlepszy dla Ciebie i Twojej sytuacji, musisz jednak poświęcić trochę czasu. Czym się kierować w wyborze?
Pytaj wśród znajomych i sprawdzaj opinie w sieci
Dowiedz się, z czego korzystają Twoi znajomi, bądź biznesmeni, którym ufasz. Zapytaj ich, jak bardzo są zadowoleni z usług świadczonych przez biuro księgowe. Jeśli nie masz możliwości, aby zaczerpnąć wartościowych informacji od znajomych lub rodziny, skorzystaj z wyszukiwarki internetowej lub przejrzyj lokalne stron i wybierz te biura, które cieszą się największą popularnością wśród największej liczby osób.
Strony internetowe z recenzjami nie powinny stanowić głównego źródła informacji, jednak mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji, gdy się wahasz pomiędzy dwoma biurami. Pamiętaj, że opinie online mogą być publikowane przez każdego, ale wiele z nich jest pisanych przez uczciwych klientów dzielących się swoimi doświadczeniami.
Wybierz spośród kilku najlepszych i skonfrontuj ich oferty
Żadne poszukiwania nie zastąpią Ci osobistego spotkania z przedstawicielami firmy. Możesz wtedy ocenić, jak dobrze się rozumiecie, czy będzie się Wam dobrze współpracować oraz, czy możesz tej osobie zaufać. Współpraca z biurem księgowym jest najczęściej długoterminowa, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór.
Gdy nie będziecie się rozumieć lub współpraca nie będzie wyglądała tak, jak zakładasz, wzajemne negatywne nastawienie nie będzie rzutować pozytywnie na Wasze biznesowe relacje. Dobre biuro rachunkowe i księgowe zapewni Twojej firmie kompleksową ofertę dostosowaną do potrzeb oraz profesjonalne traktowanie.
O co pytać przed podpisaniem umowy?
Nie wstydź się pytać o stawki rozliczeniowe i sposób ich ustalania, fakturowanie, jak wyglądają porady telefoniczne lub mailowe, jak często są dostępni na udzielanie pomocy online lub telefonicznej. Pytaj o możliwość kontaktu, bo to znacznie przyspieszy rozwiewanie wątpliwości, z którymi się możesz mierzyć w przyszłości. Ważne, aby księgowi mieli czas na opowiadanie na Twoje pytania na bieżąco, za pomocą wygodnego dla Ciebie kanału.
Ważne jest, aby wybrać księgowego, który jest zaznajomiony ze specjalnymi wymaganiami Twojej firmy lub sytuacji podatkowej. O co go pytać? Oto kilka propozycji:
- Gdzie uczyli się pracownicy biura i jak wysokie są ich kwalifikacje?
- Kim są Twoi klienci? Czy biuro księgowe działa z MŚP, czy tylko z dużymi przedsiębiorstwami?
- Jakie są obszary specjalizacji biura?
- Czy można się kontaktować z biurem księgowym po godzinach pracy, czy dostępność ogranicza się do 8 godzin dziennie?
- Gdy Twoja firma działa w sieci, zapytaj, jak dobrze księgowy czuje się w sprawach e-commerce.
- Jeśli Twoja firma obsługuje delegacje zagraniczne, potrzebujesz pomocy obejmującej międzynarodowe kwestie podatkowe. Nie każdy księgowy ma wiedzę na ten temat.
- Jeśli myślisz o eksporcie, zapytaj, jak biuro księgowe może pomóc.