zawód programisty

Informatycy są nieustannie poszukiwani przez pracodawców. Co więcej, oferuje się im doskonałe warunki zatrudnienia z bogatym pakietem socjalnym oraz wysokimi zarobkami. Nie dziwi zatem, że wiele osób rozważa przebranżowienie i wejście do świata IT. Jakimi predyspozycjami trzeba się wykazać i jakie umiejętności zdobyć, by tego dokonać? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie każdy może zostać programistą. Duże szanse mają natomiast ci, którzy mają zdolność analitycznego i abstrakcyjnego myślenia oraz zamiłowanie do przedmiotów technicznych. Warto jednak pamiętać, że branża IT nie kończy się na programowaniu i nawet humaniści mogą w niej uszczknąć swój kawałek tortu. Być może odnajdą się w grafice komputerowej albo testowaniu aplikacji webowych? A na co mogą liczyć ci, którym uda się zdobyć odpowiednią wiedzę i zatrudnić w charakterze programisty?

Wynagrodzenie na stanowisku programisty

Programistą nazywamy osobę, która tworzy programy komputerowe w oparciu o konkretne języki programowania. Inne określenia takiego specjalisty to developer albo inżynier oprogramowania. W zależności od zakresu jego działania, wśród programistów można wyróżnić frontendowców, backendowców oraz full stack developerów. Frontendowiec zajmuje się warstwą prezentacji, czyli tym, co widzi użytkownik końcowy danej aplikacji. Backendowiec pracuje nad logiką projektu, to znaczy pisze kod, który odpowiada za działanie aplikacji, ale nie jest widoczny dla użytkownika. Z kolei full stack developer to osoba, która potrafi samodzielnie stworzyć całe oprogramowanie, wliczając w to backend oraz interfejs użytkownika.

Wynagrodzenie programisty będzie zatem zależeć od tego, czym konkretnie zajmuje się dany specjalista. Nieco inne stawki obowiązują bowiem dla frontendowców i backendowców. Wiele zależy też od tego, jakimi językami programowania posługuje się developer i jak długim stażem może się pochwalić. Możemy jednak przyjąć, że programista zatrudniony na stanowisku juniora może liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 5 500 zł brutto. Doświadczony specjalista zarobi ponad 8 000 zł brutto, starszy specjalista (senior) ok. 12 000 zł brutto, a ekspert nawet ponad 14 000 zł.

Pakiet socjalny i dodatkowe udogodnienia

Warto pamiętać, że z zatrudnieniem na stanowisku programisty wiąże się zwykle wiele udogodnień. Wśród nich należy wymienić bogaty pakiet socjalny, który ma zachęcić potencjalnych pracowników. Standardem w wielu firmach stało się już prywatne ubezpieczenie medyczne oraz karta Multisport. Dodatkowo developerzy mogą liczyć na budżet szkoleniowy, udział w imprezach integracyjnych oraz elastyczne godziny pracy. W niektórych firmach pracownikom proponuje się też świeże owoce lub obiady w godzinach pracy, a także pakiet relokacyjny, gdy zachodzi konieczność zmiany miejsca zamieszkania. Normą coraz częściej staje się też możliwość pracy zdalnej, choć dotyczy zazwyczaj nieco bardziej doświadczonych pracowników.

Jak zostać programistą?

Aby to wszystko stało się Twoim udziałem, musisz zainwestować we własny rozwój. Studia na Wydziale Informatyki oferuje Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej Horyzont.eu. Po ich ukończeniu w skierowaniu dalszego rozwoju na odpowiednie tory i podjęciu właściwej ścieżki kariery pomoże działające przy uczelni Biuro Karier. Po zdobyciu niezbędnej wiedzy i pierwszego doświadczenia zyskasz szansę na to, by stać się cenionym na rynku specjalistą, przed którym wiele drzwi staje otworem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here