dojazd do pracy

Bardzo wiele osób dojeżdża do pracy w innej miejscowości niż mieszkają, co za tym idzie są zmuszeni ponieść dodatkowe a nawet zbędne koszta, niestety duża część nie ma zielonego pojęcia jak odliczyć dojazd do pracy.
Oczywiście jest to okazja do tego, by odzyskać część wydatków a tym samym wykazać je w rozliczeniu jakim jest PIT, oraz przedstawić w aspekcie kosztów uzyskania przychodów. Bardzo wiele mogą zyskać osoby jakie korzystają z komunikacji publicznej, zwłaszcza jeżeli są w stanie udowodnić to za pośrednictwem biletów okresowych.

Należy tutaj wspomnieć, iż w każdym zeznaniu rocznym oprócz zaprezentowania naszych przychodów z konkretnego roku, powinniśmy jednocześnie spojrzeć na kwestię ich ewentualnego uzyskania. Dzięki czemu pracownik może swobodnie rozliczyć wydatki, jakie de facto był zmuszony samodzielnie ponieść związane z pracą, tutaj właśnie te związane z wykorzystaniem transportu publicznych są czymś, co warto uwzględnić.

Dojeżdżasz do pracy poza miejscem swojego zamieszkania?

Wszystkie bilety miesięczne, jakie wykorzystujemy na pociąg albo autobus, dzięki którym możemy dostać się do danej firmy, która mieści się poza miejscem naszego zamieszkania możemy rozliczyć w PIT. Pozwala to przede wszystkim na wykorzystanie podwyższonych kosztów przychodu, lecz należy pamiętać o potrzebie poinformowania zakładu naszego pracy i złożeniu odpowiedniego oświadczenia.

jazda autem

Zadaniem pracodawcy będzie odliczenie wspomnianych kosztów, od pensji pracownika a także przekazanie ich fiskusowi pod postacią zaliczki na podatek dochodowy, wszystkie pobierane kwoty zaliczają się do limitowanych. Oznacza to mianowicie dostęp do standardowej stawki, gdzie z jednej umowy o pracę wynoszą one 111,25 zł, w sytuacji gdy koszta uzyskania przychodu ulegną wzrostowi mówimy kwocie 139,06 (nie większej niż 1668,72 zł w aspekcie całego roku podatkowego).
Pamiętajmy aby wykazać to w rozliczeniu PIT, jednocześnie musi się tam znaleźć odpowiednia kwota, nie później niż z końcem miesiąca którym jest luty kolejnego po roku podatkowym, a więc umieścić wspomnianą kwotę w złożonej przez nas deklaracji.

Warto posiadać swój bilet okresowy

Pewnie, że aby udało się zrealizować powyższy cel a więc podwyższone koszty uzyskania przychodu, należy nie tylko udowodnić iż nasz zakład pracy znajduje się poza miejscowością zamieszkania, lecz być zatrudnionym na umowę o pracę. Tutaj nie liczmy na zwrot w sytuacji gdy otrzymujemy już inne świadczenie, chociażby za rozłąkę z rodziną.

Dodatkowo zawsze należy zdawać sobie sprawę, iż wyższe koszta uzyskania przychodu uda nam się uzyskać wyłącznie po spełnieniu jasno określonych zasad, a mianowicie korzystania wyłącznie ze środków komunikacji publicznej. Zaliczają się do nich autobusy, kolej, promy a nawet komunikacja miejska, rozliczać mamy nie bilety jednorazowe a tylko imienne i okresowe.

Czy uzyskanie takich profitów, to alternatywa z jakiej opłaca się skorzystać?

Nie ma jakichkolwiek wątpliwości, iż nie powinniśmy rezygnować z możliwości uzyskania tego typu profitów, wręcz przeciwnie to okazja do tego by nie tylko odzyskać część pieniędzy ale znacznie ograniczyć wydatki związane z dojazdem do pracy. Dlatego jeżeli mamy tylko taką możliwość, powinniśmy zawsze o tym pamiętać, zgłosić się do pracodawcy i pamiętać o nich w rozliczeniu podatkowym. Jak wspomniano powyżej, wiele osób zapomina o tym fakcie, ewentualnie nie ma wystarczającej wiedzy na ten temat, niestety mało kiedy pracodawca czy dana firma przypomni nam o takiej możliwości.

jak odliczyć dojazd do pracy

Niech dojazd do pracy, nie kosztuje nas tak wiele

Dzięki takiej opcji, dojazd do pracy nie będzie musiał nas kosztować tak wiele, z drugiej jednak strony coraz mniej osób korzysta ze środków komunikacji publicznej, co chyba nie stanowi żadnego zaskoczenia. Jednak wszyscy jacy w dalszym ciągu dojeżdżają do pracy autobusem, pociągiem, promem czy komunikacją miejską, powinny nie tylko pamiętać o takiej alternatywie, lecz w przypadku korzystania z niej nie wyrzucać imiennych biletów okresowych.

Właśnie na ich podstawie w przypadku kontroli fiskusa, będziemy w stanie wykazać iż ponosiliśmy dodatkowe wydatki związane z dojazdem do miejsca naszej pracy. Warto zadbać o to, aby taka ulga była czymś z czego nie tylko skorzystamy sporadycznie, lecz w niektórych sytuacjach pozwoli nam co roku generować odpowiednie profity.
Znajdźmy zatem więcej szczegółowych informacji na ten temat, ewentualnie jeszcze dziś zgłośmy się do naszego pracodawcy, abyśmy mogli nie tylko zyskać lecz przede wszystkim nie musieć już więcej niepotrzebnie tracić.

[Głosów:10    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here