Praca zdalna co to znaczy?

Jest to forma pracy, która jest wykonywana poza siedzibą firmy. Pracownikowi powierzane są poszczególne zadania, które wykonuje on np. w domu. Nie należy jednak mylić jej z pracą chałupniczą, ponieważ jest to zupełnie coś innego. Zatrudniony sam ustala sobie godzinę rozpoczęcia pracy, a także czas na nią przeznaczony. Osoba pracująca w ten sposób określana jest jako freelancer, który zazwyczaj jest zatrudniony w oparciu o umowy cywilnoprawne, czyli takie jak umowa o dzieło, zlecenie. W przypadku starania się o urlop i inne świadczenia wygląda to tak samo, jak w przypadku innych umów.

Bardzo często pracę zdalną nazywa się e-pracą lub telepracą, ponieważ pracownik wysyła pracodawcy wyniki swojej pracy przez internet. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest konieczne fizyczne spotykanie się, a wyżej wspomniane wyniki pracy są niematerialne. Taki rodzaj pracy jest popularny przede wszystkim wśród przedstawicieli tzw. wolnych zawodów, czyli np. copywriterów, grafików, rysowników, specjalistów SEO, tłumaczy, redaktorów, programistów, pracowników marketingu. Ale również jest dość popularny u osób niepełnosprawnych. Zdarza się, że również młodzi rodzice wybierają pracę zdalną, mając na celu pogodzenie pracy z wychowaniem dziecka. Taka praca jest polecana dla osób, które potrafią działać na osobności, czyli indywidualistów.
Istnieje pewna klasyfikacja i typologia pracy zdalnej.

Umownie można wyróżnić jej trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest praca zdalna permanentna, czyli taka, która jest pracą zdalną w pełnym wymiarze czasowym. Kolejna to praca zdalna naprzemienna. Charakteryzuje się ona tym, że pracownik niektóre dni pracuje w domu, a w niektóre jest zmuszony do pracy w biurze. Istnieje jeszcze praca zdalna uzupełniająca, w sytuacji gdy pracownik tylko wyjątkowo zabiera obowiązki do domu, a zazwyczaj wykonuje je w biurze.

Ogromną zaletą pracy zdalnej jest fakt, że firma może korzystać z usług specjalisty mieszkającego daleko od siedziby firmy. Działa to również w drugą stronę, pracownik mimo odległości od firmy, jest w stanie się w niej zatrudnić. Ponadto, nie trzeba organizować takiej osobie miejsca pracy, co pomaga skutecznie ograniczyć koszty. Pracodawca widząc, że na tym oszczędza, często decyduje się dorzucić kilka złotych do pensji freelancera. Analizując plusy takiej formy pracy, nie można zapomnieć o wygodzie. Praca odbywa się gdzie chce pracownik, jak chce pracownik i kiedy chce pracownik. Nie trzeba dojeżdżać do firmy co przynosi oszczędność czasu i pieniędzy. Szef nie ingeruje i nie kontroluje poszczególnych etapów zadań, a to ułatwia swobodną pracę. Telepracownicy mogą liczyć na różne korzyści z tytułu zatrudnienia w firmie, takie jak np. bony świąteczne, dodatkową opiekę medyczną, karty pracownicze, karnety rodzinne do wykorzystania m.in na siłownię, centrum sportu, basen itd.

Niestety pracowanie w takim systemie, który wymaga od nas samodzielnego organizowania sobie czasu na pracę, nie jest do końca tak kolorowe. Zmusza nas to do samodyscypliny. Trzeba pamiętać o ustaleniu sobie grafiku i pilnowaniu terminów. Ponadto dom jest miejscem życia rodzinnego, więc bardzo często może najzwyczajniej rozpraszać pracownika. Kolejnym minusem może być brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami, co doprowadza do wyodrębnienia ze wspólnoty firmy i bardzo utrudnia nawiązanie nowych kontaktów. Ma to wpływ również na rozwój zawodowy, ponieważ nie nauczymy się niczego od kolegów i koleżanek. Freelancerzy często mają pretensje, że czują się jak pracownicy drugiej kategorii i są pomijani przy awansach, a czasami nawet słabiej opłacani.

Spotykany jest również tzw. syndrom wyobcowania, który może doprowadzić do sytuacji, w której pracownik nie utożsamia się z firmą, przez co ma mniejszą motywację do działania. Brak przywiązania do przedsiębiorstwa często skutkuje zmniejszoną efektywnością freelancera. Innym negatywem jest nieregularność dochodów i niemożliwość ich przewidzenia. W takiej sytuacji możemy mieć trudności przy uzyskaniu kredytu lub kupnie ratalnym. Wpływ na pracę mogą mieć też problemy techniczne. Jeśli w kluczowym momencie zawiedzie nas internet i nie zdążymy przesłać zadania w wyznaczonym terminie, możemy stracić cały efekt naszej pracy. Dodatkowo praca zdalna nie jest odpowiednia dla przedstawicieli każdego zawodu i nie wszyscy potrafią odnaleźć się w takim systemie pracy. Osoby lubiące przebywać wśród ludzi mogą czuć się nieszczęśliwe w takim systemie pracy, a kontakt przez media społecznościowe może nie wystarczyć.

[Głosów:4    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here