Rodzaje opakowań kartonowych

Opakowania kartonowe są bardzo popularne i mają bardzo szerokie zastosowanie, chociażby w przeprowadzkach, w transporcie, wysyłkach lub mogą służyć do magazynowania, gdyż są one bardzo solidne i wytrzymałe.

Opakowania kartonowe są bardzo popularne i mają bardzo szerokie zastosowanie, chociażby w przeprowadzkach, w transporcie, wysyłkach lub mogą służyć do magazynowania, gdyż są one bardzo solidne i wytrzymałe. Istnieje bardzo różne rodzaje opakowań kartonowych, które możemy podzielić ze względu na sposób wytwarzania czy ich budowę. Wyróżniamy opakowania kartonowe oraz tekturowe.

Typy opakowań kartonowych

Jakie są najbardziej znane rodzaje opakowań kartonowych? Do najbardziej znanych opakowań tekturowych możemy zaliczyć:

  • pudełka klapowe – opakowania posiadające bardzo prosta konstrukcja. Wykonane są z grubej tektury falistej, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Dzięki temu często wykorzystywane są do transportu lub magazynowania rzeczy.
  • pudła fasonowe – Do produkcji wykorzystywane są wykrojniki. Dzięki wykonaniu opakowania można bardzo szybko złożyć, są bardzo estetyczne, dlatego mają bardzo duże zastosowanie. Najczęściej wykorzystywane są w sklepach, do pakowania produktów do klientów.
  • pudła teleskopowe – rodzaje opakowań składające się z wieka i spodu, które zachodzą na siebie. Najczęściej wykorzystywane jako opakowania w branży obuwniczej.
  • pudła wsuwane i klejone – opakowania tekturowe składające się z pudełka oraz wsuwanego na nie sklejonego kartonu. Pudełka wsuwane wykorzystywane są do mniejszych produktów jak np. zapałki lub coraz częściej mały sprzęt elektroniczny jak telefony czy kosmetyki.
  • kartonowe pudła składane – posiadają charakterystyczny spód, który się składa tworząc ścianki bez używania kleju, taśm. Używane jako opakowania tekturowe na ciasta lub torty.
  • klejone pudełka jednoczęściowe – to rodzaj opakowań tekturowych klejonych w etapie produkcji. Zgniatanie płaskie to sposób w jaki wykonywane są te opakowania. Kartony do odbiorców dostarczane są rozłożone na płasko.
  • kartony na pizzę, jedzenie
  • skrzynki na owoce lub warzywa – ten rodzaj kartonów wykonany jest tektury, która jest bardzo odporna na ciężary.
  • opakowania wielkogabarytowe oraz niestandardowe opakowania kartonowe na wymiar – wykonane z tektury falistej o dużej gramaturze dzięki czemu posiadają ogromną wytrzymałość oraz odporność zgniatanie.

Rodzaje tektur

Tekturowe opakowania tekturowe wykonywane są z papieru i mogło by się wydawać, że są niezbyt trwałym materiałem, ale to bardzo mylne stwierdzenie. Do produkcji opakowań tekturowych wykorzystywany jest papier o bardzo dużej gramaturze. W zależności od rodzaju zastosowania tektury jest ona bardziej lub mniej odporna na zgniatanie lub ściskanie.

Możemy wyróżnić dwa najważniejsze typy tektury: zbitą, litą oraz falistą. Tektura lita jest cienka, dość elastyczna i wykorzystywana często jako okładka książki lub zakładka do niej.

Opakowania kartonowe wykonywane są z tektury falistej, która składa się z kilku warstw papieru, gładkiego oraz fali. Zewnętrzne warstwy pudeł kartonowych są wykonane z tektury gładkiej, wewnętrzne z pofalowanej. W zależności od zastosowania opakowania fale mają różną gęstość i wysokość. W stosunku do ilości warstw i ich rodzaju jesteśmy w stanie wyróżnić kilka najpopularniejszych opakowań kartonowych.

Tektura trzywarstwowa, składająca się tylko z jednej pofalowanej warstwy, oraz dwóch gładkich. Tekturę trzywarstwową często wykorzystuje się do produkcji pudeł klapowych lub fasonowych oraz przekładek.

Drugą najpopularniejszą konstrukcją jest tektura pięciowarstwowa, która zbudowana jest z zewnętrznych warstw papieru oraz jednej gładkiej, która znajduje się po środku i łączy dwie pofalowane warstwy. Wykorzystywana jest do produkcji opakowań wielkogabarytowych lub kartonów narażonych na duże ciężary. Ostatnią

Tektura o konstrukcji plastra miodu. Pomiędzy arkuszami gładkiego papieru umieszczany jest papier o strukturze sześciokątów przypominających plaster miodu. Tektury takie są wytrzymałe ma pionowe naciskanie.

DRUK PLUS
ul. Gnieźnieńska 26/28
Janikowo k/Poznania
62-006 Kobylnica
https://druk-plus.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here