jakie są rodzaje umów o pracę

Szukając pracy na pewno zwracamy uwagę na to jaką umowę o pracę otrzymamy. Trzeba to dokładnie sprawdzać bo może się okazać że pracodawca nie ma zamiaru z nami współpracować i tylko w grę wchodzi okres próbny, a to nas nie interesuje. Możemy przejść przez okres próbny ale chcemy też coś w zamian dlatego dokładnie się wszystkie dowiadujmy, a nie będzie żadnego problemu.

Umowa na okres próbny

Jest to umowa zawierana po to żeby można było sprawdzić co tak naprawdę potrafi pracownik. Jest poddawany próbom i testom i wtedy widać czy nadaje się do tej pracy czy nie. Według prawa nie ma czegoś takiego że pracodawca musi z nami zawrzeć taką umowę. Może współpraca odbywać się bez niej. Taka umowa może być zawierana na nie dłużej niż trzy miesiące, a zatem trzeba tego pilnować i jeśli ten okres się przedłuża to nie jest to zgodne z prawem. Oczywiście problem polega na tym że pracodawca po zakończeniu umowy próbnej może z nami odpisać następną i następną.

Wystarczy że w umowie będą opisane inne zadania jakie mamy do wykonania i umowa obowiązuje od nowa. Jeśli ostatnio pracowaliśmy trzy lata temu to po powrocie do pracy znowu możemy być na umowie próbnej. Tak to wygląda w praktyce. Okres wypowiedzenia takiej umowy jest zależny od czasu jej trwania. W przypadku umowy do dwóch tygodni mamy trzy dni na wypowiedzenie. Jeśli pracujemy od dwóch tygodni do trzech miesięcy mamy tydzień, a w przypadku umów które są powyżej trzech miesięcy czas wypowiedzenia to trzy miesiące.

rodzaje umów o pracę

Umowa na czas określony

Jest to umowa w której wpisana jest data rozpoczęcia i zakończenia pracy. To wszystko jest uzgadniane z pracownikiem. Czy pracodawca przedłuży taką umowę? Wszystko będzie zależne od niego dlatego takie osoby nigdy nie są tego pewne. Taka umowa może być według najnowszego praca zawierana na maksymalnie trzydzieści trzy miesiące. Takich umów w tym czasie nie może być więcej niż trzy. Jeśli pracodawca podpisuje z nami czwartą umowę to automatycznie jest to umowa na czas nieokreślony. Umowę o prace na czas określony można zawierać między innymi wtedy kiedy trzeba zastąpić innego pracownika bo jest na chorobowym albo na długim urlopie.

Takie umowy zawierane są przy pracach dorywczych albo sezonowych. Powodów może być znacznie więcej i wszystko tak naprawdę będzie ustalał pracodawca. Obecnie wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony zostało czasowo zrównane z umową na czas określony. Dla osób które pracują do pół roku jest to okres czternastu dni. Pracujący powyżej pół roku mogą liczyć na okres wypowiedzenia miesięczny. W przypadku osób które pracują od co najmniej trzech lat ten okres wynosi trzy miesiące.

Umowa na czas nieokreślony

Wielu osobom taka umowa się marzy ponieważ jest najbezpieczniejsza. Wiemy że mamy pracę i można planować jak ma wyglądać nasze życie. Można zaciągnąć kredyt hipoteczny bo wiemy że pracę mamy zapewnioną. To nie jest tak że jesteśmy w stu procentach bezpieczni bo taka umowa też jest do rozwiązania ale na pewno jeśli pracodawca nam taką umowę daje to możemy czuć się o wiele bardziej bezpieczni niż wtedy kiedy jesteśmy na umowę na czas określony. Wypowiedzenie takiej umowy oznacza że pracodawca musi podać konkretne powody decyzji o rozwiązaniu umowy. Taka umowa nie posiada terminu jej rozwiązania.

umowa o pracę

Umowy od pracodawcy

Trzeba porozmawiać z pracodawcą jaką umowę dla nas planuje. Na pewno na początku będzie to umowa na okres próbny bo nie wszyscy nadają się do wykonywania takiej pracy. Jeśli tak właśnie jest i my się nadajemy to można będzie po okresie próbnym przejść na czas określony.
Wielu pracowników w Polsce zastanawia się właśnie dzisiaj czy szef z nimi wznowi umowę na czas określony czy będzie szukał kogoś nowego do pracy? Sytuacje mogą być bardzo różne ale dzisiaj rynek pracy ma się źle i pracowników cały czas brakuje, a zatem pozbywanie się pracownika nie jest najlepszym rozwiązaniem i może być problem żeby na jego miejsce znaleźć kogoś innego.

To dlatego my pracownicy możemy walczyć o swoje i chcieć umowę na czas nieokreślony która jest dla nas najbezpieczniejsza. Jeśli pracodawca nie chce nam takowej umowy dać to można zawsze zmienić prace. Problem jest tylko taki że znowu zaczynamy wszystko od początku czyli przechodzimy przez umowę na okres próbny, czas określony i może znowu przejdziemy na czas nieokreślony ale to wszystko będzie zależne od pracodawcy. Wszystkiego dowiemy się kiedy porozmawiamy z pracodawcą i wtedy powie nam jakie dla nas ma plany. Szybko wyjaśni się jak ma wyglądać nasza przyszłość w tej firmie w której jesteśmy zatrudnieni.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here