umowa o pracę czy działalność gospodarcza

Idąc do nowej pracy spodziewamy się, że otrzymamy umowę o pracę, a tu niespodzianka, bo szef mówi nam, że mamy założyć własną firmę. Zastanawiamy się wtedy jak ma to wszystko wyglądać i czy nam się będzie to opłacało. Od razu warto wspomnieć o tym, że właściciel firmy na pewno na tym zyska. Wystarczy tutaj porównać składki na ZUS. W przypadku umowy o pracę te składki są ustalane procentowo od tego ile zarabiamy. Im więcej mamy pieniędzy na koncie tym więcej pracodawca płaci składek i podatków.

Jeśli my założymy własną firmę to płacimy jedną stawkę. Dzisiaj wiele się tutaj zmieniło i można liczyć na różne ulgi. Jeśli nawet porozumiemy się z pracodawcą i to on będzie płacił za nas ZUS to nam się to opłaca. Można na tym zyskać, ale gorzej sytuacja ma się, jeśli wyjdziemy poza ten okres, w którym płacimy mały ZUS. Wtedy składka wyniesie przeszło tysiąc dwieście złotych. Jeśli pracodawca nie chce nam dokładać do składki to może się okazać, że tylko na nią będziemy pracować. To wszystko trzeba sobie bardzo dokładnie przeanalizować.

Często jest tak, że pracodawca współpracuje z nami tylko wtedy, kiedy płacimy niższy ZUS. W momencie przejścia na wyższe stawki znajduje się nowy pracownik na nasze miejsce. Tak to właśnie wygląda w praktyce, bo w biznesie nie ma sentymentów. Liczy się tylko i wyłącznie zysk.

działalność gospodarcza

Własna działalność

W przypadku własnej działalności nieco gorzej będzie, jeśli chodzi o chorobowe. Jeśli jesteśmy chorzy to trzeba też pamiętać o opłacaniu składki chorobowej. Nie możemy się spóźnić nawet jednego dnia z opłacaniem tej składki i tak przez dziewięćdziesiąt dni. Spóźnienie oznacza to, że mamy zero pieniędzy z chorobowego i musimy sobie radzić sami. Oczywiście płacąc składki mamy od razu ubezpieczenie, ale chorobowego możemy nie mieć.

Jeśli jesteśmy na preferencyjnych składach na ZUS to w ogóle nie dostaniemy zbyt wiele. Otrzymujemy około dziesięciu złotych na dzień choroby. W przypadku umowy o pracę ta kwota jest czterokrotnie wyższa. Nie ma nic za darmo i tutaj ewidentnie to widać. To, dlatego trzeba się bardzo dobrze zastanowić nad tym czy wybrać umowę o pracę czy działalność gospodarczą. Nie zawsze mamy wybór, bo pracodawca od razu mówi nam jak ma to wyglądać. Jeśli tego nie akceptujemy to można poszukać innej pracy. Pracy na pewno dzisiaj nie brakuje, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy dobrze się rozejrzeć.

Prowadzenie działalności wiąże się również z tym, że trzeba będzie robić samodzielnie wszystkie rozliczenia. Jeśli będziemy rozliczać podatek VAT to komplikuje to sprawę i trzeba się naprawdę bardzo dobrze na tym znać. Byłoby dobrze gdyby pracodawca dał nam możliwość skorzystania z księgowości, ale to wszystko zależne będzie do tego, na kogo konkretnie trafimy.

Umowa o pracę

Pracujemy wtedy u kogoś, a nie u siebie. To zmienia sytuacje. Wszystkie rozliczenia podatków czy składek to nie nasz problem. Tym wszystkim zajmuje się pracodawca. My mamy się tylko pojawić na czas w firmie i wykonywać powierzone nam zadania. Resztą zajmuje się i martwi pracodawca. Jest tego wszystkiego naprawdę bardzo dużo, dlatego nie ma się, co dziwić, że wielu z nich kombinuje i stara się to zmienić.

Chcą mieć pracowników, którzy będą się rozliczać samodzielnie z prowadzonej działalności gospodarczej. Dzisiaj najważniejsze są koszty, dlatego trzeba szukać czegoś, co nam je zmniejszy. W wielu firmach pracują osoby z własną działalnością gospodarczą. Jakoś sobie z tym radzą i nie narzekają. Szkoda tylko, że po dwóch latach trzeba prawie trzy raz większy ZUS płacić.

umowa o pracę

Co powinniśmy wybrać?

Szkoda, że państwo mimo wielu zapowiadanych zmian nie daje nam możliwość prowadzenia w tani sposób własnej firmy. Szkoda również, że to pracodawca musi płacić bardzo dużo, jeśli chce zapłacić pracownikowi. Te składki to praktycznie jeszcze jedna pensja dla nas pracowników. Na obecną chwile można nawet nie płacić składek, ale też nic nie będziemy wtedy zarabiać, nie mamy ubezpieczenia i żadnych praw. Tak być nie może, dlatego trzeba znaleźć taką formę zatrudnienia, jaka będzie dla nas najkorzystniejsza.

Ze wszystkim trzeba się dogadywać i wtedy będziemy wiedzieć, na co mamy postawić. Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe. Zakładając działalność gospodarczą przekonamy się ile trzeba załatwiać formalności, a to tak naprawdę nawet nie połowa tego, co musi robić ktoś, kto zatrudnia nas na umowę o prace. To wszystko jest zbyt skomplikowane i zagmatwane, ale my sami przecież nic nie możemy zrobić. Trzeba akceptować to, co jest i tyle w tym temacie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here