Jak wybrać pasujący do mnie zawód? 5 porad przed podjęciem pracy

W obecnym świecie mamy mnóstwo możliwości – i dotyczy to nie tylko wyboru miejsca zamieszkania czy celów podróży, ale także, a może przede wszystkim, zawodu w którym będziemy pracować. Nie jest też tajemnicą że to, jaką ścieżkę zawodową wybierzemy, będzie na nas w dużym stopniu oddziaływać w przeszłości. Warto zatem jak najwcześniej podjąć decyzję, w którym kierunku chcemy się rozwijać.

Wybór zawodu a osobowość i indywidualne upodobania

Porada może banalna, ale w gruncie rzeczy – jedna z najważniejszych. Nikt nie chce przez wiele lat wykonywać czynności, których po prostu nie lubi lub które w dużym stopniu go męczą. Z tego względu warto najpierw zastanowić się, czy większą przyjemność sprawia nam analizowanie różnych rzeczy, praca twórcza czy może praca manualna (oczywiście to tylko kilka z możliwych rodzajów czynności).

Przeanalizuj swoje predyspozycje

To krok drugi. Niestety, należy mieć na uwadze fakt, że nie wszystko, co sprawia nam przyjemność (i mogłoby być wykorzystywane w pracy) wychodzi nam dobrze. Każdy z nas ma pewien zestaw predyspozycji. Z tego względu warto najpierw zastanowić się, w jakich obszarach aktywności dobrze się czujemy, a następnie – w których z tych czynności spełniamy się najlepiej. W dowiedzeniu się, jakie są nasze predyspozycje, mogą nam pomóc testy predyspozycji zawodowych i doradztwo zawodowe. Na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/ można np. znaleźć darmowe testy predyspozycji zawodowych, które wskażą nam nasze mocne strony.

Ważne są priorytety

Jak wiadomo, nie da się pogodzić wszystkiego. Jeśli już znajdziemy coś, co lubimy robić i jesteśmy w tym nieźli (lub mamy spory potencjał), to pozostaje jeszcze wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę. Są to np. zarobki w danej branży, próg wejścia do branży (niski czy raczej wysoki) lub ilość czasu, jaką trzeba poświęcić, by wyspecjalizować się w danej dziedzinie. To od naszych priorytetów (czyli od tego, które z danych czynników uważamy za najważniejsze) zależy, który zawód okaże się lepszym wyborem.

Czy dany zawód jest przyszłościowy?

Pytanie, jakie warto sobie zadać przed wyborem jakiegokolwiek zawodu, to „czy dany zawód jest przyszłościowy”? Czy za 5 lub 10 lat będą jeszcze potrzebni pracownicy czy specjaliści z danej branży? Jeśli już teraz jest niewielkie zapotrzebowanie na niektóre zawody – nie łudźmy się, że za kilka lat sytuacja diametralnie ulegnie zmianie. Bo jeśli ulegnie, to wyłącznie na gorsze.

Forma zatrudnienia

Być może niektórych ta pozycja może zaskoczyć, ale warto też zastanowić się, jaka forma zatrudnienia najlepiej nam odpowiada. Praca na pełen etat, czy może raczej projektowa? Siedzenie w biurze od 9 do 17 czy praca zdalna i samodzielnie koordynowanie swoich obowiązków? Nie wszystkie zawody są „elastyczne” pod względem godzin pracy czy miejsca wykonywania obowiązków. A na to również należy zwrócić uwagę.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here