czas pracy kierowcy

Każdy z nas, kiedy podejmuje pracę w danym zawodzie, na samym początku, ma jasno określony nie tylko zakres obowiązków, które będzie wykonywał, ale też – o czym nie można zapominać – także i czas pracy. W niektórych zawodach, bardzo ważne jest to, aby skrupulatnie przestrzegać norm, które wyznaczają to, jak długo możemy pracować podczas jednej zmiany. Z całą pewnością normy takie obowiązują, jeśli chodzi o pracę na stanowisku kierowcy.

Kierowca bowiem, nie tylko odpowiedzialny jest za pasażerów, których przewozi – czy w przypadku kierowców tirów – za ładunki, które wiezie. W dużej mierze, jest on też odpowiedzialny za sam pojazd, jak również musi przestrzegać tego, aby na drodze nie doszło do sytuacji, w której spowoduje on wypadek.

Ile wynosi czas pracy kierowcy i jakie przerwy powinien on sobie robić w pracy? Na co koniecznie należy zwrócić uwagę, jeśli wybieramy zawód, jakim jest kierowca? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, związanych z określeniem czasu pracy kierowcy, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim, jakie warunki należy spełnić, aby zostać kierowcą?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z regulacją czasu pracy kierowcy, musimy odpowiedzieć sobie na inne pytanie. Dotyczy ono przede wszystkim tego, co dokładnie należy przedsięwziąć, aby zostać kierowcą zawodowym. Nie ma co ukrywać – zawód ten wymaga ukończenia przez nas odpowiedniej jakości kursów. Musimy też posiadać aktualne prawo jazdy.

Bardzo ważną kwestią, jeśli marzymy o tym, aby zostać kierowcą zawodowym, jest brak jakichkolwiek punktów karnych z tytułu popełnienia wykroczeń samochodowych. Regulacje, jeśli chodzi o zostanie kierowcą, są zatem bardzo surowe. Warto jest jednak dopełnić wszystkich powyższych formalności, jeśli zależy nam na tym, aby otrzymać dobrze płatną posadę, jaką z całą pewnością jest posada kierowcy zawodowego.

ile wynosi czas pracy kierowcy

Czy zawód kierowcy, jest dla nas opłacalny?

Prawdą jest, że jeśli chcemy zostać kierowcą, to musimy się liczyć z wieloma wyrzeczeniami związanymi z pełnieniem takiej posady. Warto jest jednak zwrócić uwagę na jeden, bardzo ważny czynnik. Zawód kierowcy, jest obecnie jednym, z najbardziej opłacalnych, jak również i takich, które dają największe możliwości rozwoju.

Kierowca to nie tylko zawodowy kierowca samochodów osobowych, który pracuje np. na usługi konkretnego hotelu. To także kierowca autobusu. To także – co jest coraz bardziej popularne – kierowca samochodów dostawczych. Możliwości, jeśli chodzi o pełnienie zawodu kierowcy, mamy zatem całkiem sporo. To jednak nie wszystko, o czym musimy pamiętać, kiedy rozważamy pracę jako kierowca zawodowy.

Ile godzin pracy i jakie przerwy przysługują kierowcom?

Kiedy prowadzimy samochód – nawet, jeśli nie wykonujemy zawodu kierowcy – musimy być przede wszystkim wypoczęci. Zmęczenie, senność czy ogólne osłabienie naszego organizmu, mogą negatywnie wpływać na jakość wykonywanej przez nas czynności, którą w tym przypadku – jest prowadzenie pojazdu. Co więcej, jeśli wsiądziemy „za kółko” nie wyspani lub też zmęczeni, musimy liczyć się z tym, że możemy spowodować wypadek.

Tym samym, staniemy się zagrożeniem, jeśli chodzi o uczestników ruchu drogowego. Dlatego też, kiedy podejmujemy pracę, jako kierowca zawodowy, na samym jej początku, mamy bardzo jasno wytyczone to, jak długo możemy prowadzić samochód i jakie przerwy (oraz w jakiej częstotliwości) nam przysługują. Każda firma, która zatrudnia kierowcę zawodowego, zobowiązana jest do przestrzegania tychże zasad. Jak zatem wygląda regulacja czasu pracy kierowców?

ciżężarówka

Przyjmuje się, że kierowca dziennie, może prowadzić samochód przez 9 godzin. Po połowie tego czasu, a zatem po 4,5 godzinie, przysługuje mu 45 minut przerwy. Jest tutaj jednak jeden wyjątek. Dwa razy w tygodniu, czas, w jakim kierowca prowadzi samochód, może zostać wydłużony do 10 godzin. W tygodniu, kierowca nie może przejechać więcej, niż 56 godzin. To absolutne maksimum, jeśli chodzi o tygodniowy czas pracy kierowcy.

Po rozpoczęciu startu samochodu, szoferowi należy się 11 godzin snu na każdą dobę. Czyli dla przykładu, jeśli nasz kierowca prowadzi samochód od godziny 8 do godziny 18, nie dość, że musi zrobić sobie 45 minut przerwy, to ponownie prowadzić samochód może dopiero od godziny 5 rano. Regulacje czasu pracy kierowców są bardzo ważne.

Nie przestrzeganie norm, związanych z określeniem czasu pracy kierowcy, może skutkować nałożeniem na pracodawcę bardzo wysokich kar, czy nawet pozbawić go możliwości prowadzenia własnego biznesu. Wszystkie normy, powstały po to, aby kierowcy czuli się bezpiecznie na drodze.

[Głosów:3    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here