jak zacząć pracę maturalną

Czas nauki w szkole jest czasem, w którym wielokrotnie przystępujemy do różnego rodzaju sprawdzianów i egzaminów. Mają one na celu ocenienie postępów jakie osiągnęliśmy, na każdym z etapów naszej edukacji. Pierwszym takim poważny sprawdzianem jeszcze do niedawna był ten na zakończenie szkoły podstawowej- sprawdzian szóstoklasisty.

Sprawdzał on, jak dobrze przyswoiliśmy sobie wiedzę i umiejętności z zakresu czytania ze zrozumieniem, pisania prostych form, liczenia, czy przyrody. Kolejnym, już nieco bardziej zaawansowanym sprawdzianem był egzamin gimnazjalny. Składał się on z trzech części. Pierwsza część była humanistyczna i sprawdzała wiedzę ucznia z zakresu języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, wiedzy o kulturze.

Druga część, matematyczno-przyrodnicza, sprawdzała wiedzę i umiejętności gimnazjalistów z zakresu matematyki, chemii, biologii oraz fizyki i astronomii. Trzecia część egzaminu gimnazjalnego była poświęcona językowi obcemu. Uczniowie mieli do wyboru jeden z takich języków jak angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, czy rosyjski. Aktualnie klas podstawowych jest osiem, a sprawdzian szóstoklasisty i egzamin gimnazjalny zostały zastąpione jednym egzaminem- sprawdzianem ósmoklasisty.

Jest on egzaminem obowiązkowym- każdy uczeń by ukończyć szkołę podstawową musi do niego przystąpić. Egzamin ósmoklasisty, składa się, podobnie jak kiedyś egzamin gimnazjalny, z trzech części. Są to egzaminy z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego oraz królowej nauk-matematyki.

książki

Na kolejnych etapach edukacji przed uczniami pojawiają się kolejne wyzwania. Jeśli młody człowiek wybierze naukę w liceum ogólnokształcącym, będzie musiał na jej zakończenie podejść do matury. Osoby, które podejmą naukę w technikum, po czterech latach nauki, dodatkowo będą miały możliwość przystąpienia do egzaminu zawodowego. Technikum oferuje wiele atrakcyjnych, z punktu widzenia rynku pracy, kierunków kształcenia.

To właśnie tu możemy zgłębiać praktyczne tajniki na profilu informatycznym, technologii drewna, mechaniki samochodowej, czy ochrony środowiska. Wiedza i umiejętności zdobyte w takiej szkole są dla pracodawców niezwykle cenne, gdyż coraz mniej ludzi decyduje się na tą ścieżkę kształcenia. Jeśli natomiast zdecydujemy się wybrać liceum ogólnokształcące, do wyboru będziemy mieli nie tylko profil ogólny, ale także medyczny, informatyczny, lingwistyczny, wojskowy, artystyczny, czy matematyczno-geograficzny.

W zależności od wybranego profilu niektóre przedmioty będą prowadzone w zakresie rozszerzonym, z innymi natomiast spotkamy się tylko podczas pierwszego roku nauki w szkole średniej. Dzięki takiej specjalizacji, będziemy mogli więcej czasu poświęcić na poszerzanie swojej wiedzy w zakresie dziedziny, którą jesteśmy zainteresowani.

Pod koniec nauki, zarówno w technikum jak i liceum ogólnokształcącym, będziemy musieli zmierzyć się z egzaminem maturalnym. Część obowiązkowa matury składa się z trzech egzaminów pisemnych i dwóch egzaminów ustnych. Jeśli wyrazimy taką chęć możemy zdawać także egzaminy z dodatkowych przedmiotów. By zdać obowiązkową część matury, musimy uzyskać ze wszystkich pięciu egzaminów przynajmniej po 30 procent.

praca maturalna

Może się to wydawać sporo, jednak przy odrobinie zapału i samodyscypliny do nauki, z pewnością damy sobie radę. Część pisemna, którą obowiązkowo musimy zaliczyć, by otrzymać świadectwo dojrzałości to egzamin z języka polskiego, z języka obcego oraz z matematyki. Jeżeli chodzi o część ustną to są to egzaminy z języka obcego (dowolnego, najczęstszym wyborem maturzystów jest język angielski) oraz języka polskiego.

To właśnie egzamin ustny z języka polskiego nastręcza wielu uczniom największych trudności. Jeszcze do niedawna uczniowie zobowiązani byli przygotować prezentację na wybrany temat i odpowiedzieć na zadane przez komisje, na podstawie tej prezentacji, pytania. Częstym pytaniem nasuwającym się maturzystom było „jak zacząć pracę maturalną?„.

Wbrew pozorom nie jest to tak trudne zadanie, jakim mogłoby się wydawać. Wystarczy przygotować i zapoznać się wcześniej z odpowiednią porcją literatury na wybrany przez nas temat, a inspiracje do napisania pracy maturalnej pojawią się w naszej głowie samoistnie.

Później zostaje nam już tylko zaprezentowanie swojej pracy przed komisją egzaminacyjną i odpowiedź na zadane nam pytania. Jeśli pracę przygotowaliśmy samodzielnie, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z odpowiedzią na te pytania. Ważne jest byśmy przed egzaminem dobrze się wyspali, zjedli rano porządne śniadanie i nie stresowali się.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here