zwolnienie z pracy

Praca może nam się nie podobać, dlatego chcemy znaleźć sobie nową. Nigdy nie wiemy czy znajdziemy ją od razu czy będzie trzeba na to czekać dłużej. To, dlatego nie wiemy też, co wtedy zrobić i czy będziemy mieć, z czego żyć. Nie ma się, co dziwić, że mamy właśnie takie pytania, ale czy znajdziemy na nie odpowiedzi?

Jeśli się postaramy to można będzie to oczywiście zrobić. Możemy znaleźć się w różnych sytuacjach i nie zawsze to, co oferuje nam pracodawca jest dobrym rozwiązaniem. Dzisiaj mamy możliwość łatwiejszego znalezienia sobie pracy, dlatego czasami warto porzucić tę, którą już mamy. Gdyby się okazało, że nie ma od razu dla nas pracy to, co dalej będzie?

czy dostanę zasiłek jeśli sam zwolnię się z pracy

Dla kogo zasiłek?

Jeśli nagle odeszliśmy z pracy to mamy problem z zasiłkiem. Trzeba spełnić szereg wymogów żeby taki zasiłek otrzymać. Pierwszy to czas, a zatem nie ma, co liczyć na to, że nagle odchodzimy z pracy i można będzie od razu pójść po zasiłek. Na zasiłek trzeba będzie czekać trzy miesiące, czyli dość długo, dlatego jest to ryzykowne żeby bez niczego porzucać pracę. Powodów porzucenia pracy też musi być uzasadniony, bo jeśli zmieniamy miejsce zamieszania to sytuacja jest oczywista, ale jeśli nie i po prostu chcemy odejść to wszystko się komplikuje.

Wytrzymanie bez żadnych dochodów przez trzy miesiące to wcale nie takie łatwe zadanie, a tym bardziej, jeśli tylko my jesteśmy żywicielami w rodzinie. Trzeba dokładnie sobie wszystko przekalkulować i sprawdzić czy nam się to opłaca czy nie. To jednak nie wszystko, bo na dzień dzisiejszy otrzymanie zasiłku będzie problematyczne z innych powodów.

Jakich?

W tym czasie, czyli przez trzy miesiące urząd pracy może nam zaproponować nową pracę i wtedy, jeśli jej nie przyjmiemy to nie ma szans na zasiłek. Jeśli mamy taki plan, że nie będziemy pracować przez najbliższe miesiące, bo chcemy odpocząć i państwo będzie nam dawało zasiłek to możemy się przeliczyć, bo państwo stara się dla takich osób jak my bardzo szybko znaleźć pracę. Odmowa nowej pracy czy odbycia stażu automatycznie dyskwalifikuje nas i możemy być w ogóle skreśleni z listy osób bezrobotnych.

Trzeba, zatem uważać, na jakie pytania odpowiadamy nie żeby nie było później poważniejszych problemów. Prawo się często tutaj zmienia, ale nie ma, co liczyć, że będzie dla pracownika lepiej niż teraz. Problem polega na tym, że jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, bo ludziom w ogóle nie chciałoby się pracować. Woleliby kilka miesięcy popracować i kilka miesięcy być na zasiłku. Dla państwa takie rozwiązanie nie byłoby najlepsze i przynosiłoby bardzo duże straty, a przecież tego nikt nie chce.

Zasiłek dla pracownika z urzędu pracy

Zasiłek niestety nie jest zbyt wysoki, dlatego nie ma się też, co cudów spodziewać. Raczej trzeba to traktować, jako okres przejściowy i szukać między czasie pracy. Najważniejsze to zmienić sobie na lepsze, bo jeśli w tej pracy, w której jesteśmy nie jest za dobrze to nie ma, co czekać. Trzeba szybko działać, bo przecież z czegoś musimy żyć. Jeśli pracodawca na czas nam nie płaci to nie odchodzimy z pracy tylko staramy się te wszystkie pieniądze odzyskać. Mamy od tego sądy, które są przychylne w takich sprawach. Dopiero, kiedy odzyskamy wszystko, co jest nam pracodawca winien to można będzie odejść z pracy.

czy dostanę zasiłek

Wtedy można też negocjować warunki odejścia. Jeśli będzie to za porozumieniem stron to wtedy zasiłek przyznają nam o wiele szybciej i będziemy mieć pieniądze na utrzymanie. Warto się tym tematem interesować nieco bardziej, bo wtedy nie damy się oszukać. Wielu pracodawców nie płaci i ma nadzieje, że pracownicy odejdą, a oni na ich miejsce przyjmą nowych i równie naiwnych. My możemy z tym walczyć w sądzie i jeśli sami się na tym nie znamy to nic nie stoi na przeszkodzie żeby skorzystać z pomocy prawnika.

Wtedy na pewno wygramy i jeszcze za cały ten okres otrzymamy odszkodowanie. Jeśli się na swoich prawach nie znamy to ktoś może to przeciwko nam wykorzystać. Na pewno tego nie chcemy, bo to może nas bardzo dużo kosztować. Lepiej walczyć do samego końca o to wszystko, co nam się należy. Oczywiście inaczej sytuacja wygląda, jeśli otrzymamy od pracodawcy dyscyplinarne zwolnienie, ale i z tym można będzie pójść do sądu.
Wiele osób wygrało swoje sprawy i pracodawca musiał im oddać pieniądze i jeszcze przywrócić do pracy także różne sytuacje się zdarzają w życiu i na wszystko trzeba być bardzo dobrze przygotowanym. Prace można zostawić w każdej chwili, ale trzeba mieć świadomość tego, że są z tego spore konsekwencje i trzeba sobie będzie jakoś dalej radzić.

[Głosów:27    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here