pożar instalacji

Pożar to niezwykle groźny żywioł. Gdy ogień wymknie się spod kontroli, może być przyczyną dużego nieszczęścia. Wbrew pozorom pożary w domach prywatnych nie należą do rzadkości, a statystyki wybuchu pożarów w budynkach są wciąż przerażające. W Polsce w 2019 roku doszło do ponad 31 tysięcy pożarów w obiektach mieszkalnych. Niektóre udało się zgasić w zarodku, inne pozbawiły mienia właścicieli domów i mieszkań, a także doprowadziły do uszczerbku na zdrowiu mieszkańców. Do najczęstszych przyczyn pożarów w Polsce należą:

  • podpalenia,
  • niewłaściwe obchodzenie się z ogniem,
  • pozostawienie ognia bez nadzoru,
  • wyładowania atmosferyczne,
  • Elektryczność statyczna – brak instalacji uziemiających,
  • nieprawidłowe użytkowanie urządzeń elektrycznych
  • nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych.

Wspólnym mianownikiem powyższych przyczyn wybuchów pożarów jest nieuwaga i błąd ludzki. Niestety większość pożarów to pokłosie zaniedbań lub rozkojarzenia. To człowiek jest tu najsłabszym ogniwem.

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Aby uniknąć pożaru, najważniejsza jest profilaktyka. Należy zadbać o to, by urządzenia elektryczne, które używamy na co dzień były w 100% sprawne. Ważne jest, by używać ich zgodnie z instrukcją obsługi oraz przeznaczeniem. Niezbędne jest także dbanie o regularne przeglądy przewodów kominowych i instalacji elektrycznych. Warto też zainwestować w instalację czujników dymu i gaśnice przeciwpożarowe oraz unikać otwartego ognia w zamkniętych pomieszczeniach. Prewencyjnie można również zwiększyć własne bezpieczeństwo, wykupując specjalne ubezpieczenie domu od ognia.

Co robić w przypadku wybuchu pożaru?

Jeśli zauważysz w domu nieokiełznany ogień, spróbuj jak najszybciej odciąć jego źródło. Należy jednak pamiętać, iż najważniejszą sprawą jest ratowanie życia. Pożar można ugasić za pomocą gaśnicy proszkowej lub wody (tylko, gdy nie pali się tłuszcz lub instalacja elektryczna). Jeśli ogień już się rozprzestrzenił i nie jesteś w stanie nad nim zapanować, przede wszystkim zawiadom innych domowników o niebezpieczeństwie i wezwij służby ratunkowe. Następnie zachowując spokój, opuść sprawnie mieszkanie.

Wyprowadź bezpiecznie wszystkich mieszkańców i zwierzęta – zadbaj o ewakuację. Nie skupiaj się na ratowaniu mienia, pozostaw wszystkie rzeczy i niezwłocznie opuść lokal. Nie dopuść do odcięcia przez pożar drogi wyjścia ewakuacyjnego. Pamiętaj, że dym i gorące powietrze unoszą się do góry, więc w trakcie ucieczki przed ogniem poruszaj się jak najbliżej podłogi, najlepiej na czworakach.

W trakcie ewakuacji zakrywaj usta fragmentem ubrania lub szmatką, by ograniczyć wdychanie toksycznego dymu. Jeśli dym ogranicza widoczność, poruszaj się wzdłuż ścian – to pomoże ci nie zgubić orientacji i szybciej opuścić płonący lokal. Gdy na miejscu zdarzenia są już obecne służby ratunkowe, bezwzględnie stosuj się do poleceń pracownika straży pożarnej.

Dekontaminacja mieszkań po pożarze

Jeśli mieszkanie zostało uszkodzone w wyniku pożaru, skorzystaj z profesjonalnej usługi sprzątania po pożarach. Doświadczeni specjaliści szybko i dokładnie usuną szkody po pożarze spowodowane przez ogień i skutecznie zdezynfekują lokal z wszelkich szkodliwych substancji powstałych w wyniku spalania. Usługi specjalistycznego sprzątania warto uzupełnić o ozonowanie po pożarze – jest to bezpieczny zabieg, który nie tylko usuwa w 100 procent bakterie, wirusy oraz inne drobnoustroje, ale także rewelacyjnie odświeża powietrze i likwiduje wszystkie przykre wonie, nawet trudny do usunięcia innymi metodami zapach spalenizny. Stawiając na ozonowanie, zdezynfekujesz w bezpieczny sposób pomieszczenia po pożarze, przeprowadzisz skuteczną dekontaminację, pozbywając się ze ścian trujących dioksyn.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here