ile dni urlopu za 3 miesiące pracy

Młodzi pracownicy często nie do końca zdają sobie sprawę z przywilejów, jakie mają na umowie o pracę, ale też z obowiązków, jakie ich dotyczą. Często młodzi pracownicy nie wiedzą, ile dni urlopu im przysługuje i kiedy mogą ten urlop zacząć wykorzystywać. Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi. Trzeba jednak być zatrudnionym na umowę o pracę. Jest to jedna z form zatrudnienia. Wiele osób nie ma szczęścia otrzymania od razu umowy o pracę.

Przez jakiś czas muszą pracować na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Tak naprawdę tylko umowa o pracę daje pracownikowi szereg przywilejów, w tym urlop wypoczynkowy. Nie ma tego przywileju na umowie zlecenie lub umowie o dzieło, która to w ogóle dotyczy tylko niektórych prac. Oczywiście umowa zlecenie pozwala pracownikowi i pracodawcy na dogadanie się w kwestii urlopów. Jednak nie obowiązuje tutaj kodeks pracy, a zwykły kodeks cywilny. Jednak pracownik i pracodawca nawet na umowie zlecenie mogą umówić się, że zleceniodawcy przysługuje wolne. Płatne bądź nie.

Ile dni urlopu za 3 miesiące pracy?

Wszystko zależy od tego czy jest to pierwsza czy kolejna praca. Inne zasady obowiązują również pracowników młodocianych. Generalnie każdemu pracownikowi przysługuje w ciągu roku 20 dni urlopu, o ile dana osoba zatrudniona jest na pełen etat. Jeżeli ktoś może pochwalić się 10-letnim stażem pracy, liczba dni urlopu wzrasta do 26 na rok. Nie znaczy to jednak, że trzeba przez 10 lat być zatrudnionym na umowie o pracę. Liczy się również wykształcenie.

Studia ukończone tytułem licencjata lub magistra dodają lat do stażu pracy. Młodzi pracownicy, lecz nie tylko młodzi, często mają kłopoty z dostosowaniem się do wymagań pracodawcy. Są niezwykle roszczeniowi i pamiętają tylko o swoich sprawach, a zapominają o obowiązkach. To nie może kończyć się dobrze. Pracodawca ma szereg możliwości ukarania pracownika. W praktyce jednak pracownik często nic sobie z tego nie robi. A pracodawca rzadko kiedy decyduje się na wyciągnięcie poważnych konsekwencji wiedząc, że to walka z wiatrakami.

Każdy pracownik może dowolnie wykorzystać swój urlop wypoczynkowy.

Pracodawca w określonych przypadkach może odwołać pracownika z urlopu, musi jednak pokryć wszystkie koszty z tym związane. A to nie jest przyjemne. Trudno bowiem cieszyć się mając w perspektywie zwrot kosztów wakacji za granicą. Każdy pracownik, według prawa pracy, ma prawo do 14 dni nieprzerwanego wypoczynku w ciągu roku. Pozostałe dni mogą zostać podzielone na części, tak, aby odpowiadało to zarówno pracownikowi jak i pracodawcy. Najlepiej kiedy pracownik i pracodawca nie walczą ze sobą ale starają się znaleźć wspólny język.

Tylko wtedy jest największa szansa na to, aby współpraca pomiędzy obiema stronami układała się dobrze. Oprócz urlopu wypoczynkowego pracodawca ma obowiązek zagwarantowania pracownikowi innych form wolnych dni. Rodzice mają prawo do dwóch dodatkowych dni w ciągu roku, na opiekowanie się dziećmi. Kiedy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby może przedstawić zwolnienie lekarskie i wtedy otrzymuje zazwyczaj 80% pensji za czas choroby.

łódka

W czasie ciąży zwolnienie lekarskie jest płatne 100%. Niestety prowadzi to do szeregu nadużyć. Często kobiety kiedy tylko na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski oznajmujące ciążę, od razu idą na L4, niezależnie od tego jak rzeczywiście się czują. To patologia i należy z tym walczyć. W krajach Europy Zachodniej i Północnej Jest to niedopuszczalne. Tam ciąża uznawana jest za stan fizjologiczny a nie podwyższonego ryzyka. Urlop wypoczynkowy to wspaniała okazja do tego, aby wypocząć, zregenerować siły i nabrać sił na kolejne miesiące pracy.

Obecne czasy w których żyjemy są pełne stresu. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze wykorzystać czas urlopu wypoczynkowego. Niech będzie to czas beztroskiego wypoczynku, bez odbierania telefonów służbowych i bez zamartwiania się jak inni radzą sobie w miejscu pracy bez nas. Z pewnością sobie radzą. A jeśli nie, to i tak nie powinno nas to martwić. Tylko pracownik wypoczęty bez syndromu i znaków wypalenia zawodowego ma szansę pozostać dobrym pracownikiem przez kolejne miesiące i lata.

Dobrze, aby pracodawca docenił ważną rolę urlopu wypoczynkowego w kulturze organizacji. Niech każdy pracownik spędzi swój urlop wypoczynkowy tak, aby wrócił do pracy z nową energią. Wszyscy pracownicy powinni zapoznać się z zakresem swoich praw i obowiązków a najlepiej przeczytać cały kodeks pracy. Tylko wtedy będą naprawdę świadomi tych praw i obowiązków i będą mogli spać spokojnie, bo niewiedza w zakresie prawa nie powoduje, że nie trzeba go przestrzegać.

[Głosów:27    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here