Filologia angielska - co warto wiedzieć o tym kierunku?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że język angielski jest jednym z najważniejszych języków obcych, który otwiera drogę do kariery niemal na całym świecie. Jego doskonała znajomość daje nam możliwość porozumiewania się w większości miejsc. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie zadowala się tym, czego udało im się nauczyć w szkole czy podczas kursów językowych i rozglądają się za studiami, które pomogłyby im jeszcze lepiej radzić sobie z językiem angielskim. Jednym z kierunków, które daje nam takie szanse, jest filologia angielska. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć o tym kierunku.

Spora konkurencja wśród studentów

Filologia angielska to kierunek, który cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością wśród studentów. Dlatego też, pomimo faktu, że oferowany jest przez większość uczelni, konkurencja wśród kandydatów jest naprawdę spora. Trzeba więc przygotować się na uczestnictwo w procesie rekrutacji, która opiera się na sprawdzeniu poziomu znajomości języka wśród kandydatów. W przeciwieństwie do innych filologii, w przypadku filologii angielskiej osoby, które mają podstawową znajomość języka lub nie znają go wcale, mogą mieć problemy z dostaniem się na studia.

Jakie specjalizacje możesz wybrać?

Decydując się na studiowanie filologii angielskiej możemy wybierać spośród kilku specjalizacji. Pierwszą z nich jest ta pedagogiczna, dzięki której możemy zajmować się nauczaniem dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i średnich, jak również w szkołach językowych. Druga możliwość to specjalizacja translatoryczna, dająca nam uprawnienia do wykonywania zawodu tłumacza. Obecnie coraz częściej pojawiają się też dodatkowe możliwości np. specjalizacje pozwalające zgłębiać język angielski w biznesie. To dobra opcja dla osób, które nie widzą się w roli nauczyciela lub tłumacza, a język obcy traktują czysto funkcjonalnie, jako narzędzie do rozwoju własnej kariery.

Perspektywy rozwoju zawodowego po filologii angielskiej

Zapotrzebowanie na osoby, które perfekcyjnie mówią po angielsku, jest w naszym kraju naprawdę spore. Dlatego też osoby, które decydują się na studiowanie filologii angielskiej, mogą liczyć na to, że będą miały mniejsze problemy ze znalezieniem zatrudnienia, niż inne osoby po kierunkach humanistycznych. Niemniej jednak, w biznesie liczy się nie tylko znajomość języka angielskiego, ale również posiadanie specjalistycznej wiedzy. Dlatego też osoby, które chcą podążać tą drogą, powinny zastanowić się nad podjęciem również drugiego kierunku studiów.

Dla kogo filologia angielska to dobry wybór?

Ten kierunek to odpowiednia opcja dla osób, które są humanistami i nie mają problemów z nauką języków obcych. Spełnią się tu osoby otwarte, lubiące rozmawiać z ludźmi, zainteresowane nie tylko nauką znajomości języka angielskiego, ale również interesujące się Wielką Brytanią, jej kulturą i literaturą. 

Podsumowując, filologia angielska to kierunek studiów, który może dać nam wiele możliwości rozwoju zawodowego. Warto jednak pamiętać, że jeśli swoją wiedzę w zakresie języka angielskiego chcemy wykorzystać w biznesie, może okazać się, że studia te trzeba będzie połączyć również z innymi fakultetami, które pozwolą nam zdobyć niezbędne na rynku pracy kompetencje zawodowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here