Rozwód, a kredyt mieszkaniowy

Kredyt na mieszkanie https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/ zazwyczaj zaciągamy wspólnie z współmałżonkiem. Zazwyczaj nie zastanawiamy się wtedy, co będzie za 10 czy 15 lat. Tymczasem tak długoterminowe zobowiązanie może być problemem, gdy współmałżonkowie po kilku latach zdecydują się na rozwód.

Idźcie na kompromis

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, kiedy wraz z współmałżonkiem posiadacie kredyt na mieszkanie, a rozwód jest nieunikniony musicie podjąć pewne działania, by rozwiązać problem. Należy pamiętać, że w chwili rozwodu pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Jednak nawet po rozwiązaniu małżeństwa oboje małżonkowie odpowiadają solidarnie za zobowiązania, które zaciągnęli razem w trakcie związku małżeńskiego. Priorytetowe jest wówczas podjęcie decyzji czy oboje małżonków nadal będzie wspólnie spłacać kredyt, czy jedna ze stron weźmie na siebie ten obowiązek. Małżonkowie mogą też zawrzeć porozumienie w drodze umowy, na mocy której mogą ustalić, że jedno z nich, np. o korzystniejszej sytuacji finansowej, przyjmie na siebie zobowiązanie spłacania kredytu na mieszkanie.

Spór między byłymi małżonkami

W przypadku sporu między stronami podziału majątku małżeńskiego można dokonać przed sądem – nie zostanie jednak podzielony kredyt mieszkaniowy! Jedyne, na co możecie liczyć, to sądowne wskazanie współmałżonka, który powinien spłacać zobowiązanie. Zazwyczaj sąd zobowiązuje do spłaty kredytu na mieszkanie małżonka będącego w lepszej sytuacji finansowej. Sąd może także postanowić, komu przyznana zostanie nieruchomość. Musisz jednak wiedzieć, że nawet jeśli z mieszkania korzysta tylko jedno z was, to obowiązek spłaty kredytu mieszkaniowego spada na was oboje. Tak samo będzie w przypadku zaległości w spłacie rat kredytowych – bank zwróci się do was obojga, a nie tylko do osoby zamieszkującej nieruchomość. Istnieje także możliwość przepisania całego kredytu na jednego z małżonków. Należy wtedy zwrócić się do banku, który udzielił kredytu i dokonać zmiany warunków umowy kredytowej. To, czy wasz wniosek zostanie rozpatrzony zależy tylko i wyłącznie od banku. W tatkiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta kredytowego Bydgoszcz Habza Finanse.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here