Jak wybrać dobrą firmę spedycyjną? Krótki poradnik dla początkujących

Prowadzisz firmę, w której transport jest nieodłącznym elementem działalności? Niekiedy skorzystanie z usług firmy spedycyjnej może być lepszym i tańszym rozwiązaniem niż samodzielne rozwożenie towaru. Zakup i utrzymanie floty jest bowiem dość kosztowne, podobnie jak opłacenie dodatkowych pracowników. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert firm spedycyjnych.

Zakres usług

W pierwszej kolejności należy przede wszystkim przyjrzeć się usługom, które oferuje firma spedycyjna. Niektóre przedsiębiorstwa mogą obsłużyć jedynie kwestie związane ze spedycją, inne dodatkowo zajmują się transportem i logistyką. Warto pomyśleć o kompleksowych rozwiązaniach, które mogą ułatwić usprawnienie łańcucha dostaw. Ważne jest także to, czy interesuje cię spedycja międzynarodowa, czy też jedynie usługi na terenie Polski. Nie zaszkodzi również sprawdzić, w jakich branżach specjalizuje się firma. Nie bez znaczenia są także usługi dodatkowe, czyli np. organizacja odpraw celnych.

Cennik usług

Dla osób prowadzących biznes koszt usług jest niesamowicie ważny. Przed rozmową z pracownikami firmy spedycyjnej warto zapoznać się nieco z cenami w branży. Ważna jest też wycena, ponieważ każdy przypadek jest nieco inny. W tym celu należy wypełnić formularz na stronie firmy spedycyjnej i poprosić o przesłanie wstępnego kosztorysu. Dopiero po otrzymaniu szczegółowej wyceny można zacząć dogłębniejszą analizę ofert poszczególnych firm transportowych. Cena nigdy nie powinna być jednak jedynym czynnikiem mającym wpływ na ostateczny wybór.

Podejście do klienta

Podczas poszukiwań najlepszej firmy spedycyjnej warto zwrócić uwagę na zachowanie względem klienta. Sporo w tej kwestii może zdradzić rozmowa telefoniczna z działem obsługi klienta. W ten sposób można sprawdzić, czy pracownicy traktują z szacunkiem potencjalnych współpracowników. Ponadto firma transportowa TSL Nordic zapewnia indywidualne podejście do klienta, co umożliwia maksymalne dopasowanie usług do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Opinie klientów

Choć oferta firmy spedycyjnej może wyglądać bardzo profesjonalnie i atrakcyjnie, to niekiedy dobry marketing niekoniecznie pokrywa się z rzeczywistością. W dobie Internetu bardzo szybko można zweryfikować wiarygodność i jakość usług. Wystarczy poszukać opinii byłych i obecnych klientów. Pojedyncze negatywne recenzje nie powinny być oczywiście powodem do niepokoju. Warto jednak stawiać na firmy, które cieszą się dużym zaufaniem w branży.

Warunki współpracy

Wszelkiego rodzaju umowy powinny być podpisane dopiero po dokładnym zapoznaniu się z ich treścią. Dobrym pomysłem może być skontaktowanie się z prawnikami, którzy są w stanie ocenić przejrzystość i uczciwość proponowanych warunków współpracy. Można też najpierw samemu przyjrzeć się umowie i zapoznać się m.in. z obowiązkami obu stron, wynagrodzeniem i odpowiedzialnością spedytora. W ten sposób można uniknąć wielu problemów wynikających z nieznajomości własnych praw i zobowiązań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here