jak motywować ludzi do pracy

Wakacje dobiegły końca, a my powoli wracamy z urlopu i do trybu obowiązków, które to na nas czekają i uzbierało ich się pewnie trochę. Z pewnością po urlopie, jaki na czas wakacji powinniśmy dostać, czujemy się bardziej wypoczęci i zmobilizowani do działania. Jeśli jednak nie byliśmy nigdzie i szef nas nie puścił, zawalając nas mocno obowiązkami, możemy nie mieć we wrześniu chęci i mobilizacji do działania.

Jak motywować ludzi do pracy

Nie ma się co dziwić, ponieważ każdy człowiek potrzebuje odrobiny resetu i wyciszenia, po kilku miesiącach chodzenia dzień w dzień w to samo miejsce i wykonywania tych samych obowiązków. Jak motywować ludzi do pracy, by nie nastąpiło wypalenie zawodowe i by pracownicy od nas nie odchodzili, a wręcz przeciwnie, chcieli z nami zostać na lata i oddać się pracy w pełni? Najważniejszym aspektem będzie trafne podejście do sprawy całego szefostwa.

Jak mówi znane każdemu przysłowie ,,z niewolnika nie ma pracownika „, a my nie możemy więzić swoich ludzi i powinniśmy z nimi żyć w zgodzie, rozumiejąc ich potrzeby i traktując ich praktycznie na równi ze sobą. Im częściej będziemy organizować jakieś wspólne wypady, lub dawać swoim pracownikom vouchery i inne drobiazgi na to, by spędzili czas po pracy w fajny i satysfakcjonujący dla nich sposób, tym częściej będziemy widzieć ich większą wydajność i silną chęć do pracy.

jak motywować ludzi

Takie zachowanie cementuje całą ekipę i stawia nas w oczach naszych poddanych jako fajną osobę, która stara się zadbać o dobry klimat w pracy i nie jest tylko i wyłącznie zrzędliwym szefem, który wymaga, oschle traktuje i patrzy na każdego z górki. Musimy być bardzo kreatywni i motywować w ten sposób osoby pracujące w naszej firmie, a nawet się nie obejrzymy i zobaczymy zdecydowaną poprawę w wynikach sprzedaży i klimacie, który będzie panował wśród wszystkich.

Nie da się szybciej zbudować ciekawej więzi na linii szef-pracownicy, niż poprzez otwartość i luźne podejście do życia. Nie zawsze możemy i wypada nam od razu przejść z każdym na Ty i staram się chociaż przez jakiś czas zachować pozory, ale warto to zrobić i szybko wprowadzić luz w nasze biurowe szyki.

Każdy kierownik powinien jak najczęściej organizować wyjazdy w takie miejsca, jak choćby wypad na gokarty, gdzie tak jak w pracy jest pewna rywalizacja i możemy się pośmiać, lekko zmęczyć, ale i uwolnić liczne endorfiny, które wprowadzą luz i jak już wyżej pisałem, scementują nas ze sobą. Jak wprowadzić spokój w nasze poczynania, gdy jesteśmy sobie sami szefem i to my decydujemy, kiedy będziemy pracować i w jakim wymiarze czasowym?

Musimy przede wszystkim poznać siebie i swoje własne limity. Najgorsze co może nas spotkać, to zbyt wielka ambicja i brak umiejętności obliczenia dobrego rytmu pracy, w jakim robi nam się najlepiej i jaki nas bardzo nie męczy. Sam wiem po sobie, że w momencie, gdy narzucę sobie zbyt dużo obowiązków, to od razu staję się mniej efektywny i nie mogę się wystarczająco skoncentrować na pracy wykonywanej w danym momencie.

Gdy czuję się wyeksploatowany, staram się zrobić chwilę przerwy, odejść od komputera i zająć swoje myśli na kilka minut czymś innym. Najlepszą opcją jest włączenie swojej ulubionej muzyki, która dobrze nam się kojarzy i sprawia, że złapiemy bardzo szybko potrzebną do działania energię i mobilizację i wróci nam na twarzy uśmiech, oraz koncentracja. W motywacji pomaga też sport i uwalnianie z organizmu endorfin, czyli hormonów szczęścia, które sprawią, że wrócimy na dobre tory.

Gdy praca mi nie idzie i czuję, że danego dnia nie jestem w ogóle wydajny, nie staram się robić czegoś na siłę i walczyć ze swoimi demonami. Zakładam buty do biegania, udaję się do lasu, na uszy wędrują słuchawki i w takim zestawie udaję się zmęczyć i pobudzić swój organizm do działania. 40 minut biegania po lesie, w którym mamy mnóstwo tlenu i świeżego powietrza, sprawia, że człowiek wraca jak zupełnie inna osoba i powstaje ponownie na nogi.

motywacja

Po bieganiu zalecam zimny prysznic, który jeszcze bardziej nas pobudzi i sprawi, że zasiądziemy do komputera i dalszej pracy na nim pełni mobilizacji i chęci. Możemy także włączyć dostępne na internecie mowy motywacyjne wielu dobrych trenerów mentalnych, którzy być może będą w stanie dotrzeć do naszego myślenia i sprawić, że odnajdziemy spokój i znajdziemy wyjście z sytuacji, gdzie czujemy się wypaleni i nie idzie nam zbytnio danego dnia w pracy.
Sposobów jest więc bardzo wiele i każdy z nas powinien sprawdzić ich kilka, a któryś na pewno okaże się trafny i da nam energię do działania, oraz sprawi, że nasza praca będzie efektywna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here