staż z urzędu pracy ile płacą

Nie jest niczym dziwnym, iż wiele osób podczas wizyty w urzędzie pracy dostaje propozycję odbycia stażu, jak najbardziej jest to ciekawa alternatywa za którą przemawia wiele zalet. Potocznie staż określa się, jako okres przeszkolenia pracownika, możliwości na zdobycie przez niego wiedzy a nawet umiejętności.

Oczywiście takie przeszkolenie to szansa, aby w trakcie stażu udowodnić swoje aspiracje i predyspozycje do pracy na danym stanowisku czy miejscu, czego efektem po odbyciu stażu jest możliwość zatrudnienia takiej osoby na pełny etat.

Dlaczego decydujemy się na staż?

Wbrew temu co się wydaje, znalezienie pracy wcale nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza wśród osób które nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. Jest to jeden z podstawowych argumentów dla jakich wybieramy inne formy pozwalające na znalezienie zatrudnienia, jedną z nich jest co zrozumiałe staż. Dzięki temu stają się one aktywne zawodowo, jednocześnie są odpowiednio przygotowywane do wykonywania samej pracy, staż to nader korzystna opcja nie tylko dla samych stażystów ale również pracodawców.

Staż umożliwia w dużym stopniu samą naukę zawodu, czy też poznanie wszystkich zasad związanych z funkcjonowaniem w danym środowisku pracy. Często wspomina się o tym, iż ludzie na stażu są raczej uczniami niż pracownikami do których należy podejmowanie nader ważnych decyzji. Podstawowym i najważniejszym argumentem, przemawiającym za stażem jest okazja do tego by zdobyć odpowiednie doświadczenie zawodowe.

staż z urzędu

Ile zarabia stażysta?

Każdy osoba skierowana na staż z urzędu pracy, może liczyć na stypendium stażowe w wysokości 1017,40 brutto a więc na przysłowiową rękę otrzyma 997,40 zł. Zachodzi również możliwość odzyskania pieniędzy za dojazd, zwłaszcza jeżeli korzystamy z innych środków komunikacji niż samochód.

Staż nie jest nigdy krótszy niż 3 miesiące, i mogą go odbyć wszystkie osoby które nie ukończyły 30 roku życia, to na pewno ciekawe dla niektórych rozwiązanie aby odnaleźć się zwłaszcza na aktualnym rynku pracy. Stażysta ma również prawo do 2 dni urlopu w miesiącu, o czym najzwyczajniej w świecie powinni być poinformowani.

Czy stażyści są tanią siłą roboczą?

Niestety nie jest żadną tajemnicą, iż wielu pracodawców traktuje stażystów jak tanią siłę roboczą, co za tym idzie są oni zmuszeni do realizowania czynności czy obowiązków, do których nie zostali odpowiednio przygotowani. Dlatego bardzo ważną kwestią w tym aspekcie jest zrozumienie jednego, a mianowicie jakie prawa i obowiązki, a tym samym zakres działań w aspekcie stażu leży po stronie osoby jaka go odbywa.
Wiele osób nie przyznaje się do tego, iż są traktowani nie jest stażyści, a pracownicy na etacie a więc robią to co inni, choć przecież ich zakres działań powinien być jasno sprecyzowany pod względem zdobywania wiedzy, nauki czy umiejętności.

Staż to alternatywa którą warto docenić

Już niejednokrotnie wspomniano o tym, iż staż staje się alternatywą którą warto docenić, w trakcie jego trwania możemy nie tylko pozyskać doświadczenie jakie okaże się przydatne w dalszej karierze zawodowej, ale również znaleźć pracę.
Stażyści coraz częściej są zatrudnianiu właśnie przez pracodawców, którzy dostrzeli w nich potencjał a tym samym przekonali się do nich zwłaszcza w kontekście zaangażowania, chęci czy posiadanych predyspozycji.

Jak otrzymać skierowanie na taki staż?

Jeżeli jesteśmy zarejestrowani jako bezrobotni w urzędzie pracy, to często otrzymamy skierowanie na staż, jednak nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy sami zdecydowali się na znalezienie miejsca, gdzie taki staż będziemy mogli odbyć.

Pamiętajmy jednak o potrzebie skonsultowania tego typu opcji z potencjalnym doradcą lub osobą zatrudnioną w urzędzie pracy na danym stanowisku, jednak w większości przypadków nie powinno być żadnego problemu aby taki staż odbyć.

staż z urzędu pracy

Czy możemy zrezygnować ze stażu?

Należy pamiętać, iż nie możemy samodzielnie zrezygnować ze stażu na który zostaliśmy skierowani z urzędu pracy, muszą zajść odpowiednie przesłanki a nie tylko niechęć do pracy w danym miejscu.
Może się to wiązać nie tylko z utratą stażu ale przede wszystkim wszelakich dopłat czy świadczeń jakie posiadamy dzięki urzędowi pracy, tutaj trzeba postępować nader poważnie inaczej spotkają nas przykre konsekwencje.

Nie ma jakichkolwiek wątpliwości co do tego, iż staż jest czymś co powinniśmy rozważyć a tym samym się zdecydować, zwłaszcza w sytuacji gdy dopiero zaczynamy stawiać pierwsze kroki gdy chodzi o sam rynek pracy. Dlatego jeżeli zachodzi taka możliwość, to należy z niej skorzystać a tym samym dostrzec zalety samego stażu.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here