Nie potrafisz znaleźć swojej pierwszej pracy? Nie masz doświadczenia i twoi potencjalni pracodawcy nawet nie chcą przeprowadzić z tobą rozmowy kwalifikacyjnej? Potrzebujesz stażu!
Staż, jest bardzo pomocny w szukaniu pracy. Dzięki temu mamy wypełnioną rubrykę z pytaniem o doświadczenie i dzięki temu uczymy się nowych przydatnych umiejętności, które przydają się nam w przyszłym życiu zawodowym. Staż to nie tylko robienie kawy, jak wiele z młodych ludzi myśli.

Dzięki stażu możemy pracować, za nieco niższą kwotę i uczyć się danego zawodu, czy też stanowiska. Dzięki stażu w biurze nauczysz się jak pracować w takim systemie organizacji. Zyskasz doświadczenie, dzięki któremu zostaniesz wartościowym potencjalnym pracownikiem. Jak myślisz? Czy pracodawca wybierze osobę z doświadczeniem ? Czy osobę, która już potrafi pracować na danym stanowisku. Oczywiście, że tą drugą, ponieważ zaoszczędzi wiele czasu dzięki temu.
Jak wygląda staż. O staż można starać się prywatnie jak i również poprzez Urząd Pracy w danym mieście.

Jak wygląda aplikacja o staż poprzez tą instytucje?

Aby odbyć staż w ten sposób, należy zarejestrować się do Urzędu Pracy jako osoba bezrobotna. Dostajemy przydzielony staż na podstawie analizy naszych szans na rynku pracy.
Pewnie zastanawiasz się ile trwa staż. Zdobywanie doświadczenia w ten sposób trwa nie dłużej niż 6 miesięcy.
Osoba, która odbywa staż posiada nadal status osoby bezrobotnej oraz przysługują jej wszelkie korzyści z tego płynące.
Jeśli staż w firmie wyznaczonej dla Ciebie poprzez Urząd Pracy nie podoba Ci się, lub z innych powodów musisz z niego zrezygnować. Tracisz swój status bezrobotnego na 30 dni.
Staż spodobał Ci się i nadal chciałbyś poszerzać swoje kwalifikacje, zastanawiasz się ile razy można odbyć staż z urzędu pracy?
Nie możesz dwa razy odbyć stażu w tej samej firmie, ale możesz się ubiegać o kolejny staż w innej firmie.


Nie obawiaj się podjęcia się stażu, według zasad, które regulują prawnie prace na stażu, nigdy nie możesz zostać sam w miejscu pracy. Zawsze pracujesz pod okiem opiekuna. To bardzo korzystne dla Ciebie, ponieważ zawsze ktoś może poprawić twoje błędy, lub odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania na temat pracy. Nie bój się pytać. Kto pyta nie błądzi, i to jest prawda. Pracodawca chce dobrze wykonanej pracy, a Ty się chcesz nauczyć, to nie wstyd zapytać się o coś. Dzięki temu obie strony są zadowolone.
Być może zastanawiasz się jak wyglądają dni wolne od stażu.
Za każde 30 dni stażu przysługują Ci dwa dni wolnego. Jeśli nie przyjdziesz na staż bez powodu, pracodawca ma prawo Cię zwolnić.

Pracodawca może Cię zwolnić także z paru innych powodów, bardzo oczywistych jak nie wykonywanie poleceń, czy też bycie pod wpływem alkoholu podczas pracy.
Chorobowe podczas stażu oczywiście jest brane pod uwagę. Potrzebujemy tylko L4 od doktora. Nieobecność z powodu L4 jest opłacana.
W jakim wypadku możesz zrezygnować z stażu?
Kiedy pracodawca, każe Ci robić coś innego niż to co było zawarte w umowie. To bardzo ważny punkt. Jeśli coś takiego się wydarzy, pierwszy krok do rozwiązania problemu to rozmowa. Pamiętaj rozmowa często bardzo pomaga w rozwiązywaniu sporów, nie musisz pochopnie podejmować decyzji o rezygnacji z stażu. Jeśli rozmowa nie pomoże powinieneś lub powinnaś udać się do Urzędu Pracy i poinformować o sytuacji. W dalszej drodze pomogą Ci urzędnicy.

Kto płaci za staż?

Staż opłacany jest z Urzędu Pracy. Pieniądze są przekazywane na Twoje konto.
Podsumowując, staż jest świetną okazją, żeby zdobyć kwalifikacje do dalszej ścieżki rozwoju zawodowego. Pomaga w zdobyciu wymarzonej pracy oraz przykuwa uwagę w Twoim CV. Często też miło widziane są referencje z poprzedniej pracy, w tym wypadku Twojego stażu, co również pomaga podnieść Twoją pozycje na rynku pracowników. Mimo wszystko często stażyści, którzy sprawdzili się, zostają w danej firmie jako pełnowymiarowy pracownik. Jak to sprawić? Należy być pracowitym, ambitnym, punktualnym i po prostu mieć chęci. To jest najważniejsze. Pracodawca, który opiekuje się tobą codziennie, widzi Twoje zaangażowanie. I może sam stwierdzić, że nadajesz się do pracy w jego firmie, dzięki czemu nie tracisz czasu na szukanie kolejnego stażu czy też pracy. Zostajesz w firmie, w której dobrze się czujesz i znasz się na tym co robisz. Czy nie ma niczego lepszego niż spełnienie zawodowe? Oczywiście, rozwijanie się w innych dziedzinach też jest ważne. Nie zapominaj, by dalej poszerzać swoje umiejętności. Masz w sobie potencjał, musisz tylko dobrze go wykorzystać.

[Głosów:40    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here