świadectwie pracy wpisuje się zwolnienia

Świadectwo pracy to bardzo ważny dokument

Dlaczego zatem pracodawcy mają problem z wystawianiem tego dokumenty? Niestety, ale nie przekładają się do tego, a poza tym wielu z nich nie ma pojęcia o tym, jakie w Polsce obowiązuje prawo.
Efektem, czego jest wystawianie dokumentów, które wiele razy wracają do poprawki. To oznacza stratę czasu jednej jak i drugiej strony, a przecież nie o to nam chodzi. My chcemy dostać dokument, bo zmieniamy pracę albo idziemy na emeryturę. Jeśli szybko znajdziemy błędy w świadectwie pracy to trzeba będzie je naprawić.

To bardzo ważne żeby to zrobić nie za rok czy dwa czyli w ciągu siedmiu dni od tego jak otrzymamy dokument. Wtedy można to wszystko naprawić i pracodawca wystawi nam nowy dokument. Co jeśli będzie znowu zawierał błędy i my to wyłapiemy? Trzeba będzie zgłosić się ponownie i ponownie, aż do skutku. To obowiązek pracodawcy i jeśli będziemy mieć z tym jakiekolwiek problemy to można pójść do sądu i sprawę bardzo szybko wygramy. Trzeba walczyć o swoje prawa tym bardziej, że nam one przysługują.

czy na świadectwie pracy wpisuje się zwolnienia lekarskie

Zwolnienie lekarskie

Wiele danych musi się znaleźć w świadectwie pracy i bez wątpienia muszą to być również informacje o zwolnieniach lekarskich. Konieczne będzie wpisywanie w dokumencie tego, kiedy pracownik był niezdolny do pracy i ile to dni trwało. Wtedy przyszły pracodawca ma szanse na szybka weryfikacje czy pracownik będzie pracował czy tylko przyjdzie na kilka dni i pójdzie na zwolnienie. Jest wiele osób, które właśnie w ten sposób niby pracują, a tak naprawdę pracodawca nie ma żadnych szans na to żeby z pomocy takiego człowieka skorzystać.

W świadectwie pracy jest miejsce na wszystko włącznie z informacjami o chorobowym. To właśnie w tym miejscu trzeba będzie te dane wprowadzić i muszą się one zgadzać. Bardzo często pracodawcy stawiają na wpisywanie mniej więcej takich danych, a później my pracownicy musimy się sporo nachodzić żeby do odkręcić. To, dlatego warto sobie to dokładnie sprawdzać, a wtedy nie będziemy mieć z tym żadnych problemów. Trzeba się będzie zgłosić do pracodawcy, jeśli świadectwo zawiera jakieś błędy i musi nam to naprawić. To jego obowiązek i jeśli tego o czasie nie zrobi to możemy udać się z tym do sądu. Wtedy wszystko zostanie bardzo szybko wyjaśnione i żaden pracodawca nie będzie już nic kombinował, bo mu się to po prostu nie opłaca.

zwolnienia lekarskie

Wypełnianie świadectwa pracy

Prawo się tutaj często zmienia i zasady wypełniania tego dokumentu również. Błędów przy wypełnianiu jest bardzo dużo, dlatego nie tylko pracodawca, ale również i pracownik powinien wiedzieć jak to ma wszystko wyglądać. Tym samym wystarczy tylko zerknąć na świadectwo pracy żeby wiedzieć czy jest tam wszystko w porządku czy coś jest jednak nie tak jak trzeba. Doświadczenie pokazuje, że we wszystkich sprawach trzeba samemu pilnować żeby nie było później problemów.

Wtedy mamy wypełnione bardzo dokładnie i nie ma błędów, a to dla nas oznacza oszczędność czasu. Świadectwo pracy jest bardzo potrzebne, dlatego trzeba będzie o wszystko zadbać. Na pewno nam się to uda, bo wystarczy sprawdzać czy od tego czy od przyszłego roku coś się nie zmienia. Jeśli zachodzą jakieś zmiany to, jeśli pracodawca ma nam wystawiać nowe świadectwo pracy to wszystko ma być tam uwzględnione. Czasami pracodawca sam nie ma na to czasu i nie orientuje się w tym, co się zmieniło. Nie zmienia się to może zbyt często, ale na pewno warto będzie o tym wszystko wiedzieć.

Pomoc przy wypełnianiu

Dzisiaj pomocny przy wypełnianiu jest Internet. Można znaleźć gotowe wzory, ale można również znaleźć, jakie błędy są często popełniane. Lista tych błędów jest bardzo długa i ciągle się one powtarzają. Warto wiedzieć, jakie to błędy, warto wiedzieć jak ich uniknąć. Nie chcemy przecież robić sobie dodatkowe zajęcia, a tym bardziej nie chce nam się wracać dziesięć razy do pracodawca. Tym bardziej, że niestety, ale za każdym razem trzeba będzie wystawiać nowy dokument.

Świadectwo pracy nie ma możliwość dopisywania, skreślania i kombinowania. Wszystko ma się zgadzać i wszystko ma być w oryginalne. Tylko wtedy takie świadectwo jest ważnym dokumentem, który można będzie pokazywać w urzędach i na podstawie, którego będziemy mieć wyliczaną przyszła emeryturę. Bez świadectwa pracy nie uda nam się pozałatwiać wszystkich formalności. Im mniej pracy mamy do zrobienia tym lepiej. Tym bardziej, że jeśli znajdziemy błędy w świadectwie pracy po latach to może się okazać, że pracodawcy już nie ma i konieczne będzie jeżdżenie po archiwach. To dopiero oznacza stratę czasu.

[Głosów:9    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here