ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę

Zastanawiasz się ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Boisz się, iż twój dotychczasowy pracodawca może cię zwolnić na zupełnie innych zasadach? Zatem dowiedz się więcej na ten temat, a tym samym bądź świadom posiadanych praw jakie posiada każda osoba zatrudniona, a tym samym ta która ma podlegać zwolnieniu.

Czym jest wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę to nic innego, jak jednostronne oświadczenie woli sporządzone przez jedną ze stron, której najważniejszym założeniem, jest nic innego jak zakończenie stosunku pracy po upływu czasu trwania samego wypowiedzenia.

Tego typu oświadczenie, nie potrzebuje jakiejkolwiek zgody jednej ze stron, ponieważ zalicza się do indywidualnych a przy tym jednostronnych decyzji ze stron samego stosunku prawy. Oznacza to mianowicie tyle, iż samo wypowiedzenie umowy o pracę może być sporządzone i przygotowane nie tylko przez pracodawcę ale również pracownika.

okres wypowiedzenia umowy o pracę

Od czego uzależniony jest okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Oczywiste jest, iż okres wypowiedzenia umowy o pracę, uzależnione jest od kilku czynników a tym samym nie jest on jednolity, z uwzględnieniem co oczywiste tego czy mówimy o umowie na okres próbny, określony czy nieokreślony. Warto tutaj dodać, iż zawsze zachodzi możliwość złożenia wypowiedzenia umowy o pracę, choć jest to uzależnione od :

-Całkowitego okresu czasu, jaki zawarta została umowa, w tym uwzględnieniem umów typowo terminowych
-W przypadku posiadania umowy o pracę na czas nieokreślony, liczy się przede wszystkim sam okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy.
-Formy oraz rodzaju zawartej umowy

Zmiany jakie zaszły w Kodeksie pracy 22 lutego 2016 roku, sprecyzowały wszystkie aktualne ustalenia dotyczące okresów wypowiedzenia, co za tym idzie na samym początku okres wypowiedzenia ustala się na podstawie umowy o pracę. Oznacza to nic innego jak uwzględnienie czy była to umowa na czas określony lub nieokreślony, następnie określa się czas wypowiedzenia samej umowy o pracę.

W przypadku umowy na okres próbny :

– Okres wypowiedzenia umowy wynosi 3 dni, jeżeli byliśmy zatrudnieni krócej niż 2 tygodnie
Dłuższy okres niż 2 tygodnie, zakłada tygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę
W przypadku umowy na czas 3 miesięcy, okres wypowiedzenia to 2 tygodnie.

W sytuacji gdy mówimy o umowach na czas określony oraz nieokreślony :

Pracownika który był zatrudniony mniej niż 6 miesięcy, obowiązuje 2 tygodniowy okres wypowiedzenia.
Pracownika jaki zatrudniony był powyżej 6 miesięcy, obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia.
Osoby jaka była zatrudniona dłużej niż 3 lata, obowiązuje 3 miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę.

W sytuacji gdy chodzi o możliwość wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony, może być ona rozwiązania jedynie z konkretnych powodów, a wspomniane okresy nie mogą w żaden sposób być skrócone. W sytuacji gdy w trakcie wypowiedzenia pracownik przekracza aktualny stosunek pracy, to jednocześnie nabywa możliwość znacznie dłuższego okresu wypowiedzenia, który oblicza się na podstawie całego czasu bez względu na ilość przerw, w jakim byliśmy zatrudnieni na danym stanowisku pracy.

ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę

Warto znać swoje prawa

Jak najbardziej, zwłaszcza pracownicy którzy obawiają się zwolnienia ewentualnie nie przedłużenia umowy o pracę, powinni być świadomi okresu w jakim powinni otrzymać dane wypowiedzenie. Dzięki czemu będą mogli nie tylko być odpowiednio przygotowani na taką sytuację, lecz rozpocząć na rynku pracy poszukiwania nowego pracodawcy czy zajęcia.

Nigdy nie zgadzajmy się i nie akceptujmy znacznie krótszego okresu wypowiedzenia pracy niż nam przysługuje, jednocześnie o tym najzwyczajniej musimy pamiętać, jeżeli sami składamy takie wypowiedzenie. Zawsze wypowiedzenie umowy o pracę, zwłaszcza na czas nieokreślony wchodzi w życie z początkiem miesiąca, a tym samym wraz z jego końcem dochodzi do rozwiązania stosunku pracy.

Warto patrzeć na obowiązki w kodeksie pracy, do których zalicza się również nie tylko sam okres wypowiedzenia umowy o pracę, lecz uwzględnienie także tak ważnej kwestii jak dni urlopowych które zostały nam do wykorzystania.
Pracodawca musi w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony, posiadać przesłanki do tego by nas zwolnić, to zagadnienie które nigdy nie powinno schodzić na dalszy plan, a my powinniśmy poznać powód takiej a nie innej decyzji. Dlatego zawsze na kwestię wypowiedzenia umowy o pracę powinniśmy spoglądać z odpowiedniej perspektywy, przede wszystkim przez pryzmat kodeksu pracy oraz innych zagadnień jakie należy wziąć pod uwagę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here