Czy samochód na gaz jest opłacalny? Zobacz plusy i minusy tego rozwiązania

Auta z silnikiem LPG cieszą się sporym gronem miłośników, które zresztą wciąż rośnie. Rozważasz takie rozwiązanie? Sprawdź, z czym wiąże się montaż instalacji gazowej i czy się opłaca!

Ubezpieczenie pojazdu na gaz

Pierwszą kwestią, o której musisz pamiętać, jest to, że za ubezpieczenie samochodu w gazie zapłacisz więcej. Dlaczego? Największe znaczenie mają tu dwa powody:

– każda przeróbka w konstrukcji samochodu niesie za sobą ryzyko niepowodzenia. Wystarczy jakaś pomyłka mechanika, aby po pewnym czasie eksploatacji doszło do awarii lub niebezpiecznego zdarzenia na drodze, za które ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie,

– instalacja LPG jest montowana najczęściej w tych pojazdach, które jeżdżą na długich trasach. W związku z tym samochody te są już dość wyeksploatowane, a przez to mniej bezpieczne niż te poruszające się na krótszych dystansach.

O ile wzrośnie stawka OC, jeśli zmienisz instalację w samochodzie na gazową? Przykłady znajdziesz tutaj: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na gaz?

Ubezpieczenie pojazdu na gaz

Auto w LPG – ile zaoszczędzisz na paliwie?

Głównym argumentem przemawiającym za zmianą instalacji na gazową jest oszczędność. W końcu ceny paliw już od kilku lat nieustannie rosną i nic nie wskazuje na to, by miały spaść do przystępnego pułapu – a gaz w końcu jest tańszy i bardziej ekonomiczny. Choć spalanie gazu jest o około 30% większe niż benzyny, i tak nie da się ukryć, że jazda autem w gazie będzie Cię kosztować mniej. Ile dokładnie? Wszystko zależy tu od silnika i jego spalania, jednak szacuje się, że za każde przejechane 100 km zapłacisz o 10-15 złotych mniej. Przy intensywnej eksploatacji różnica może być zatem znaczna.

Pamiętaj też o tym, że auto w gazie opłaca się tylko na długich trasach. Dlaczego? Zasada działania takiego układu wygląda następująco: zimny silnik uruchamiany jest na benzynie, a gdy osiągnie odpowiednią temperaturę następuje automatyczne przełączenie na gaz – i tu dopiero zaczyna się oszczędność. Jeśli będziesz jeździć takim autem jedynie na krótkich trasach, Twój portfel raczej nie odczuje oczekiwanej ulgi.

Auto w LPG

Ile będzie Cię kosztować montaż instalacji LPG?

Choć ubezpieczenie auta w LPG jest niemałym kosztem, to przeróbki techniczne są tym kosztem, którego powinieneś się najbardziej obawiać. Dlaczego? Za przystosowanie samochodu do gazu zapłacisz w przybliżeniu od 2 do 4 tysięcy złotych – w zależności od wybranego warsztatu. Jest to zatem kwota, która może poważnie nadszarpnąć domowy budżet.

Warto tu również nadmienić, że oszczędzanie jest tutaj zdecydowanie niewskazane. Każda „fuszerka” w warsztacie może się bowiem równać nieszczelnościom lub awariom, a ich skutek może się skończyć naprawdę tragicznie. Lepiej więc zapłacić nieco więcej za wykonanie usługi u renomowanego, uczciwego mechanika, niż ryzykować zdrowiem lub życiem i później żałować tego, że nie dopłaciłeś nieco więcej.

[Głosów:5    Średnia:4.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here