Niszczarka do papieru

Niszczarka to dość proste w budowie i działaniu urządzenie, dzięki któremu w bezpieczny sposób możemy pozbyć się niepotrzebnych już dokumentów. Współczesna niszczarka do dokumentów tnie nie tylko papier, ale również płyty CD czy karty kredytowe. Zanim zdecydujemy się na zakup niszczarki warto zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami.

Jak działa niszczarka do papieru

Niszczarka jest urządzeniem elektryczno-mechanicznym, które służy do niszczenia dokumentów w sposób uniemożliwiający ich odzyskanie. Każda niszczarka do papieru składa się z czterech podstawowych elementów:

  • głowicy tnącej – tnie papier na paski lub ścinki, w zależności od konstrukcji,
  • silnika – wprawia on głowicę w ruch,
  • pojemnika na odpady – może on mieć różny kształt, w zależności od przeznaczenia,
  • podajnika – zwykle szczelinowego; w automatycznych niszczarkach ma on formę oddzielnego zasobnika.

Jaka niszczarka do domu

Producenci niszczarek stosują się do normy DIN 6639, która określa stopień niszczenia dokumentów oraz nośniki danych, do których dana niszczarka jest przeznaczona. Kupując niszczarkę warto odnieść się do tej normy, aby wiedzieć, czy dany sprzęt poradzi sobie z twardszymi materiałami. Do użytku domowego zwykle wystarczające są niszczarki o najniższej klasie (P-1), które tną papier na paski szerokości około 12 mm i wystarczą do unicestwiania mniej ważnych dokumentów.

Jaka niszczarka do biura

W małych i średnich przedsiębiorstwach używa się najczęściej niszczarek koszowych. Zbudowane są one z pojemnika, na który nakłada się obudowę z silnikiem mechanicznym i mechanizmem tnącym. Dodatkowo jest na niej umieszczony panel kontrolno-sygnalizacyjny oraz szczelina podawcza. Jej szerokość ma znaczenie dla ilości dokumentów, które możemy jednorazowo zniszczyć.

W biurach stosowane są również niszczarki do dokumentów o wyższej klasie – do P-7. Takie urządzenia tną papier na paski szerokości ok. 1 mm, co pozwala na pozbycie się tajnych informacji, których nie można odtworzyć. Chcąc niszczyć elementy inne niż dokumenty, zwróćmy uwagę na wyżej wymienioną normę. Profesjonalne wersje niszczarek biurowych zniszczą również płyty, teczki na dokumenty oraz poradzą sobie ze spinaczami czy zszywkami. Korzystnie jest zainwestować w trwały i wydajny sprzęt, który choć droższy, będzie służył przez długi czas.

Wybierając niszczarkę do biura warto również zastanowić się nad rozmiarem podajnika i kosza. Im szerszy podajnik wybierzemy tym szybciej uporamy się z niszczeniem niepotrzebnych dokumentów, a większy kosz oszczędzi nam czasu na częste opróżnianie go.

Generalna idea funkcjonowania niszczarki jest oczywista i niezmienna od wielu lat. Od powstania pierwszego tego typu urządzenia w 1909 roku – działającego na korbkę – zmieniło się wiele szczegółów i elementów konstrukcji. Pojawiły się normy i standardy, do których muszą stosować się producenci. Funkcja niszczenia poufnych danych pozostaje jednak niezmienna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here