Ogrodzenie

Czasy, gdy ogrodzenia pełniły wyłącznie funkcję ochronną, już dawno się skończyły. Dzisiaj pełną one również funkcję reprezentacyjną i ozdobną. Od tego, na jakie ogrodzenie się zdecydujesz, zależy końcowy wygląd twojego domu i posesji, oraz pierwsze wrażenie, jakie wywrze na odwiedzających.

Ładne ogrodzenie, czyli jakie?

Na rynku występuje mnóstwo typów ogrodzeń – nie sposób określić, który z nich jest najładniejszy. Wiele zależy od pozostałych elementów posesji – w jakim stylu jest wykonany nasz dom, jak uformowana jest cała posesja i jakie meble ogrodowe posiadamy. Niektóre ogrodzenia Poznań zamaskują nowoczesnością, podczas gdy inne nawiązują do klasycznego, albo wręcz rustykalnego stylu. Głównie według tego podziału powinniśmy definiować naszą nieruchomość – czy mieści się w ramach szeroko pojętego „nowoczesnego” stylu, czy raczej jest klasyczna i według tego dobierać ogrodzenia.

Do domu w nowoczesnym stylu pasować będą ogrodzenia, których słupki (jeśli są murowane) wykończone będą gładkim tynkiem lub boniowaniem. Przęsła powinny być metalowe, np. z kształtowników i pełnej lub perforowanej blachy. Formy raczej proste i symetryczne, kolory: biały, antracyt, beż, szary.

Dom w klasycznym stylu doskonale się odnajdzie w towarzystwie ogrodzenia, którego elementem będą murowane słupki (z cegły, kamienia czy kamienia łupanego). Przęsła mogą być z drewna, kompozytu, kute czy żeliwne. Nie może zabraknąć ozdobnych form, które są typowe dla klasycznych ogrodzeń. Typowe kolory dla klasycznego ogrodzenia to brązy, czerwienie, beże, czernie i ciemna zieleń.

Jednak dobierając ogrodzenie, warto nie tylko zwracać uwagę na aranżację swojej posesji i swojego domu, ale również spojrzeć na swoje otoczenie. Jaki styl ogrodzenia jest u sąsiadów? Czy większość zachowała podobną stylistykę, czy raczej każdy zdecydował się na inne rozwiązanie? W pierwszym wypadku rozsądniej będzie dostosować się do dominującej stylistyki, co nada wdzięku naszej posesji i pozwoli jej utworzyć spójną całość z resztą nieruchomości. Jeśli jednak każdy zbudował ogrodzenie w odmiennym stylu (co w Polsce niestety jest standardem), warto wykorzystać rozwiązanie nawiązujące do sąsiadów, które choć w jakimś stopniu pozwoli ograniczyć różnice pomiędzy sąsiednimi zabudowaniami.

Rozmiar ma znaczenie!

Przy doborze ogrodzenia warto również wziąć pod uwagę wielkość posiadanej posesji. Tzw. Ogrodzenie pełne na niewielkiej posesji nie będzie wyglądać zbyt dobrze – wpływa na optyczne zmniejszenie podwórza, a relatywnie duża ilość cienia spowoduje, że niewiele rośli będzie poprawnie rozwijać się na posesji.  W takim przypadku powinniśmy się zdecydować na lżejsze i bardziej przejrzyste ogrodzenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here