Najważniejszym krokiem w pisaniu jakiejkolwiek pracy począwszy od wypracowań na kilka zdań w szkole podstawowej po pisanie prac dyplomowych to odpowiedni dobór tematu, To właśnie od niego zależy poziom trudności jaki piszący na siebie nałoży. W zależności od wybranej tematyki będzie powstawała konieczność dobierania odpowiedniego słownictwa. Wiele również zależy tutaj od naszego prowadzącego. Ma to wpływ na ogólny styl pracy, czy będzie on bardzo merytoryczny czy jednak na luzie. Nie mniej jednak warunkiem koniecznym prawidłowości takiej pracy jest trzymanie się założonego tematu, którego ramę nadaliśmy sobie sami po przez nadanie tytułu.

Następny etap do kwerenda. Kwerendą nazywamy przygotowanie merytoryczne do napisania pracy literackiej. Musimy tutaj zadbać o jak największą i jak najlepszą jakościowo ilość źródeł. Nie musimy się tu jednak ograniczać jedynie do źródeł pisanych, W dobie cyfryzacji, ogólnie dostępnego Internetu mamy bardzo szerokie pole do popisu. Ciekawą i i przyjemną alternatywą dla czytania opasłych tomów książek jest omówienie danego filmu dokumentalnego opisującego konkretną tematykę, programu telewizyjnego, wywiadu czy audycji radiowej. Im większa ilość źródeł tym praca będzie wyżej oceniana. Niestety jednak oparcie swojej wypowiedzi pisemnej jedynie na filmach z youtube nie wystarczy, Nie jest to wiarygodne źródło wiedzy chyba, że mówimy o filmach konkretnej produkcji umieszczonych do wglądu za pośrednictwem platformy. Jeśli zależy nam na rzetelnej pracy literackiej musimy wcześniej ustalić jaką objętość ma ona posiadać, jaką czcionka ma być pisana, jaka ma być interlinia oraz akapity. Ustalenie tych czynników pozwoli nam ocenić ile rzeczywisty tekst powinien zajmować. to z kolei przełoży się na naszą wiedzę z zakresu orientacyjnej ilości źródeł jakich musimy poszukać a na pewno jeśli chodzi o ich minimum.

W erze Internetu wystarczy skorzystać chociaż by z książek Google, gdzie wystarczy wpisać nasz temat a algorytm wyszuka frazy kluczowe np. „praca literacka jak napisać”, tematykę w zbiorze książek jakimi dysponuje. W ten sposób jesteśmy w stanie pozyskać fragmenty książek zupełnie za darmo. W razie konieczności możemy wykupić dostęp do wersji elektronicznej interesującej nas pozycji lub wybrać się po nią do biblioteki. Przydatny również będzie tu google schoolar będący Internetową bazą artykułów, które w formacie PDF w zupełnie legalny sposób możemy pozyskać w dogodny dla nas samych sposób.

Wiele osób korzysta również z słynnego chomika. Jednak co do legalności tego typu źródeł dyskusja toczy się od lat i kto wie, czy nowe prawo tego nie zabroni. Nie mniej jednak nie przyznawaj się do tego przed wykładowcą czy nauczycielem. A rzeczą, której kategorycznie nie wolno robić to powoływać się na wikipedię. Powoływanie się na to źródło jest uważane za szczytowe lenistwo i brak wyobraźni. Podobnie powoływanie się w przypisach na źródła typu bryk czy ściąga. Należy pamiętać w tym miejscu, że treści te są publikowane przez różne osoby i nie koniecznie muszą być one zweryfikowane. Po za tym, korzystanie z tych źródeł przywiedzie na myśl osobie sprawdzającej pracę, że ta osoba najzwyczajniej w świecie ściągała żywcem z Internetu i osoba ta nie pokusiła się nawet o poszukanie tych samych informacji w książce.

Po ukończeniu najtrudniejszego etapu jakim jest zdobywanie wiedzy i wykrystalizowaniu w naszych głowach tego co chcemy napisać przyszedł czas na pisanie. Istotną kwestią jest tutaj stylistyka pracy oraz jej poprawność językowa. Przed oddaniem pracy pod werdykt należy bardzo starannie przeczytać swoją pracę a najlepiej dać ją na koniec innej osobie, która bezstronnie ją oceni. Należy unikać bardzo długich zdań złożonych, ponieważ wpływa to na mniejszą czytelność myśli, którą chcieliśmy przedstawić. Ponadto nie wolno zapomnieć o żelaznej zasadzie tyczącej się układu pracy. Praca literacka powinna składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Jeśli nasza praca zawiera podrozdziały to zasada ta dotyczy każdego z nich. Wszystkie te elementy z osobna muszą być poprzedzone akapitem.

Zastosowanie się do tych zasad pomorze Ci napisać ją w sposób poprawny. Nie każdy temat pójdzie nam tak łatwo jak byśmy chcieli. Ale nie wolno w tedy poddawać się w połowie tekstu, Kwerenda jest po to by zrewidować nasz stan wiedzy. Samo zaś sprawdzanie pracy jest etapem ostatnich szlifów, w którym nie powinniśmy obawiać się skasowania kilku linijek tekstu jeśli coś jest w nim nie tak. Podczas pisania stan wiedzy stale ulega zmianie i wzbogaceniu co też przekłada się na ostatecznie lepszy efekt końcowy.

[Głosów:8    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here