Rodzaje terapii indywidualnej

Psychoterapia to proces przeznaczony dla osób, którym zależy na rozwoju osobistym, pokonaniu przeszkód życiowych, a także poradzeniu sobie z życiowymi problemami. Istnieje wiele rodzajów terapii indywidualnej, dlatego warto je poznać, aby wybrać odpowiedni dla siebie.

Definicja psychoterapii

Psychoterapia definiowana jest jako świadome i zamierzone oddziaływanie psychologiczne, które ma na celu zmniejszenie różnych dolegliwości oraz zaburzeń, a także pomoc w zakresie rozwoju osobistego. Psychoterapia pełni zarówno funkcję wspierającą, jak i rozwijającą, a także leczniczą. Należy zaznaczyć, że nie każdy psycholog to psychoterapeuta, ponieważ konieczne jest ukończenie specjalnej szkoły psychoterapii i odbycie superwizji, czyli pewnego rodzaju praktyk zawodowych. Poszukując psychoterapii w Warszawie i innych miastach, należy zwrócić uwagę na certyfikat psychologa oraz specjalizację. 

Rodzaje terapii

Istnieje wiele rodzajów psychoterapii indywidualnej, a do najpopularniejszych zalicza się:

  1. Psychoterapia poznawczo-behawioralna. To metoda oddziaływania, która cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Celem terapii jest odrzucenie nawyków i nauczenie się nowych sposobów działania. Kluczowym elementem jest także zmiana schematów myślowych i przekonań. Ten rodzaj terapii jest krótkoterminowy i nastawiony na szybką poprawę. Psychoterapia poznawczo-behawioralna najlepiej sprawdzi się u osób cierpiących na fobie, depresję, zaburzenia odżywiania oraz nerwice i zaburzenia lękowe. 
  2. Psychoterapia psychodynamiczna. To nurt, który opiera się na stwierdzeniu, że zachowaniem człowieka kierują wewnętrzne mechanizmy, a także nieuświadomione potrzeby. Ten rodzaj oddziaływań wywodzi się z klasycznej psychoanalizy Freuda, dlatego psychoterapia psychodynamiczna jest zaliczana do długoterminowych procesów. Terapia ta dobrze sprawdza się w przypadku pacjentów z zaburzeniami osobowości, agresją, a także zaburzeniami nastroju. 
  3. Psychoterapia skoncentrowana na rozwiązaniach. To podejście proaktywne, którego celem jest korzystanie z umiejętności i zasobów klienta, dzięki czemu możliwy jest rozwój osobisty, a także osiągnięcie konkretnych celów. Ten rodzaj oddziaływań jest krótkoterminowy i zgodnie z nim największym ekspertem jest klient, a nie terapeuta. 
  4. Psychoterapia humanistyczna. Ten rodzaj terapii zakłada, że człowiek może się zmieniać i rozwijać, i to w nim jest największy potencjał. Każdy klient traktowany jest w sposób bardzo empatyczny i podmiotowy. Terapia ta dobrze sprawdza się w przypadku osób z nerwicą, stanami lękowymi, a także zaburzeniami odżywiania. Dodatkowo, terapia humanistyczna polecana jest osobom po trudnych przeżyciach życiowych, na przykład przemocy w rodzinie lub gwałcie. 

Warto zaznaczyć, że możliwa jest także terapia integratywna, która łączy wyżej wymienione oraz inne rodzaje oddziaływań psychologicznych. Bez względu na wybrany rodzaj terapii klient powinien skoncentrować się na ujawnieniu swoich problemów terapeucie, a także przekazaniu własnych oczekiwań wobec celu oddziaływań.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here