Czym jest audyt finansowy?

Sprawozdania finansowe są regularnie tworzone przez większość firm. Nad ich wiarygodnością i prawidłowością czuwają audyty finansowe. Mimo iż same firmy często się ich obawiają, audyty są podstawowymi badaniami, które należy regularnie przeprowadzać. Bez nich nie da się potwierdzić prawidłowości sprawozdania.

Krótka definicja audytu

Audyt jest słowem pochodzącym z języka łacińskiego. W wersji oryginalnej „auditor” oznacza słuchacza. Można powiedzieć, że słuchaczami są sami audytorzy. Pełnią oni kontrolę nad funkcjonowaniem różnych firm, analizują ich poczynania i oceniają wiarygodność tworzonych przez nie dokumentów.

Głównym celem każdego audytu jest wyznaczenie pewnych błędów, które mogą się pojawiać w sprawozdaniach finansowych. Audyt powinien je dostrzec, jasno określić, na czym one polegają i następnie zalecić pewne zmiany. Dobrze przeprowadzony audyt finansowy potrafi zadbać o interesy całej firmy. Poprawia jej ogólne działanie i chroni przed utratą pieniędzy.

Dogłębna analiza problemu

Teoretycznie taki audyt finansowy ma za zadanie sprawdzić rzetelność sporządzonych przez firmę dokumentów finansowych. Dostrzegając w nich nawet niewielki błąd, może się okazać, że jest on tylko początkiem poważnych problemów. Jakość dokumentów firmowych sporo może powiedzieć o całej działalności. Jeśli nie jest ona odpowiednio prowadzona, żadne jej sprawozdanie nie będzie wyzbyte z błędów.

Często za nieprawidłowości występujące w sprawozdaniach odpowiadają sami pracownicy lub kierownicy konkretnych działów. Nieumiejętnie lub niedokładnie wywiązują się ze swoich obowiązków i przez to negatywnie oddziałują na całą firmę. Czasem też pewne błędy popełniane są zupełnie naumyślnie. Osoby zarządzające firmą powinny mieć to na uwadze.

Efektywność działań

Audyty finansowe przede wszystkim pozwalają spojrzeć na to, w jaki sposób działają wszyscy pracownicy zatrudnieni przez firmę. Jeśli któryś z nich doprowadził do pojawienia się błędu w ważnym dokumencie, należy dowiedzieć się, czy zrobił to naumyślnie, aby wyciągnąć później odpowiednie konsekwencje.

Obowiązek przeprowadzania audytów finansowych zmusza całą firmę do starannego zajmowania się sprawami papierkowymi. Wiedząc, że będą one później sprawdzane, każdy postara się o to, aby tego typu działania przeprowadzić w sposób profesjonalny.

Artykuł powstał we współpracy z GLC

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here