Jak sobie radzić ze stresem w pracy

Długotrwały stres w pracy może wpłynąć negatywnie na Twoje samopoczucie, a w konsekwencji zdrowie. Niestety, nie da się go wyeliminować w stu procentach – zawsze istnieje szansa na pojawianie się sytuacji stresogennej w miejscu zatrudnienia. Jak więc poradzić sobie ze stresem? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Po pierwsze: zidentyfikuj przyczyny stresu

Na początku warto spróbować zidentyfikować przyczyny ciągłego stresu. Spisz listę rzeczy, które w pracy wyprowadzają Cię z równowagi – relacje z przełożonym, trudny projekt, ciągłe nadgodziny, przemęczenie? Niezależnie czego dotyczy problem, dopiero gdy go zdefiniujesz, będziesz miał szansę z nim efektywnie walczyć. Najpierw we własnym zakresie, a następnie
z pomocą osób trzecich.

Po drugie: zadbaj o siebie

Bardzo dobrym pomyłem na walkę ze stresem jest szczególne dbanie o siebie, zwłaszcza
w okresie gdy spięć powstaje więcej niż zazwyczaj. Co warto dla siebie zrobić?

  • Uprawiaj sport i zdrowo się odżywiaj

Aktywność fizyczna oraz prawidłowa dieta mają bardzo duży wpływ na Twoje samopoczucie.
W okresie podwyższonego napięcia zwracaj szczególną uwagę na to jak długo się ruszasz oraz co jesz. Złe nawyki mogą tylko pogorszyć Twój stan psychiczny.

  • Wysypiaj się

Odpowiednia dawka snu to 8 godzin – niezależnie od tego, czy pracujesz fizycznie czy umysłowo.

Jeżeli stres powoduje u Ciebie trudności z zasypianiem może warto sięgnąć do sprawdzonych metod pozwalających się wyciszyć przed snem. Jedną z nich, jest potwierdzona badaniami
z roku 2009 przeprowadzonymi przez naukowców z University of Sussex, metoda wyciszania
i zmniejszania poziomu stresu poprzez czytanie przed zaśnięciem. Jak podają wyniki badań wystarczy sześć minut czytania aby zmniejszyć poziom stresu o 68 %. Czytanie działa bardziej relaksująco na nasz umysł niż muzyka a dodatkowo przygotowuje nas do snu.

  • Pozwól sobie na odpoczynek

Nie pracuj po pracy – rozgranicz czas, który poświęcasz na obowiązki oraz przyjemności. Zajmuj się swoim hobby, pielęgnuj pasje – rób coś, co pozwoli Ci odejść myślami od biura oraz sytuacji stresowych.

Po trzecie: pracuj nad sobą

Praca to nie tylko wykonywanie poszczególnych zadań oraz wywiązywanie się ze swoich obowiązków, ale także poznawanie swoich emocji i reakcji wśród grupy nieznajomych ludzi. Podczas sytuacji stresowych staraj się opanować swoje zachowanie, odejdź na moment, oddychaj głęboko czy napij się wody. W sytuacjach krytycznych, gdy dochodzi do mobbingu lub innego wykorzystywania pracowników, zastanów się nad zmianą pracy. Rozważ podjęcie decyzji, nie wywracaj swojego życia do góry nogami pod wpływem impulsu.

Podsumowanie

Przewlekły stres jest bardzo groźny – nie tylko powoduje złe samopoczucie, ale także różnego rodzaju choroby. Warto więc działać, gdy pojawią się jego pierwsze symptomy. Wykorzystuj powyższe rady, aby chronić się przed złym wpływem napięcia. Jeśli sytuacja jest poważna,
a problem nie znika, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Więcej o stresie znajdziesz na https://www.bhp-center.com.pl/co-wywoluje-stres-w-miejscu-pracy/

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here