Jaki osprzęt do kotła gazowego wybrać?

0
1593

Ogrzewanie jest jedną z najistotniejszych kwestii, które trzeba przemyśleć podczas planowania domu. Większość kosztów związana z bieżącą eksploatacją budynku jest związana właśnie z ogrzewaniem budynku. Dlatego też wybór optymalnej formy ogrzewania jest tak ważny, aby móc wygodnie użytkować mieszkanie lub dom przez wiele lat. To zagadnienie jest równie istotne dla właścicieli mieszkań, domów, jak również właścicieli lokali użytkowych, takich jak sklepy lub powierzchnie magazynowe. Wybór odpowiedniej formy ogrzewania jest podyktowany możliwościami technicznymi i pomimo, że wiele osób uważa, że kotły gazowe są najwygodniejszym rozwiązaniem, to nie zawsze będzie można z niego skorzystać.

Na czym polega wygoda kotłów gazowych?

Kotły gazowe są bardzo wygodną opcją przede wszystkim dlatego, że wymagają stosunkowo mało atencji podczas bieżącej eksploatacji. Podstawowa różnica, w stosunku do kotłów przystosowanych do spalania paliw stałych jest taka, że nie trzeba do nich regularnie podkładać surowca, którym się pali w piecu. Jest to związane z budową techniczną kotłów gazowych, które zazwyczaj są w pełni zautomatyzowane i wymagają jedynie odpowiedniego ustawienia. W stosunku do innych pieców jest to najistotniejsza różnica, która sprawia, że w skali całego sezonu grzewczego można zaoszczędzić bardzo dużo czasu.

Kotły gazowe a koszty ogrzewania

Koszty ogrzewania kotłami tego typu są nieco wyższe niż te, które wynikają ze spalania paliw stałych, takich jak węgiel lub drewno. Aktualnie jednak różnice w cenach są tylko minimalne, a wygoda użytkowania jest przy tym znacząco wyższa. Sama procedura dostarczania paliwa do kotła również jest nieco inna. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania należy dokupić specjalną beczkę, w której będzie magazynowany gaz, który będzie dostarczany przez wyspecjalizowaną firmę. Po dostarczeniu gazu, cały proces dostarczenia paliwa ze zbiornika do kotła jest już automatyczny, co sprawia, że nie trzeba martwić się o konieczność magazynowania węgla, w kotłowni lub w innym do tego przeznaczonym pomieszczeniu. Sam schemat ogrzewania budynku jest identyczny, jak w przypadku innych rodzajów paliwa, więc nie ma tutaj różnicy czym się ogrzewa, a sama instalacja, taka jak rury lub grzejniki nadaje się zarówno do podłączenia pod piece gazowe, jak również piece innego typu.

Kotły gazowe wymagają dokupienia do nich specjalistycznego osprzętu, który jest dedykowany do instalacji tego rodzaju. To w co trzeba się wyposażyć podczas montowania takiej instalacji, a co może nieco zwiększyć koszty, w stosunku do montowania kotłów innego typu to:

  • Specjalny zestaw przyłączeniowy do gazu
  • Filtry do gazu
  • Dedykowany moduł sterujący
  • Zawory przełącznikowe
  • Neutralizator kondensatu

Jak widać kotły gazowe wymagają niewielkich ilości dodatkowych akcesoriów, więc nie są to koszty tak duże, aby całkowicie skreślać ten rodzaj ogrzewania z góry, jako zbyt kapitałochłonny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here