Matematyka jest królową nauk i nikt temu nie zaprzecza. Nie każdy ją lubi, bo też nie zawsze przykładamy się do tego żeby ją poznać. W szkole mamy nauczyciela, który nie zachęca nas do poznawania matematyki. Często sam nie wiele potrafi i tak się nasza przygoda zaczyna. Później jest już tylko gorzej, bo jeśli mamy braki z matematyki z początkowych klas to im wyżej pójdziemy tym będzie z tym gorzej.

Da się oczywiście temu zaradzić, ale wielu osobom wydaje się, że matematyka nie jest im do niczego potrzebna. To dziwne, bo przecież liczby są praktycznie wszędzie. Wstając rano sprawdzamy, która jest godzina i liczymy sobie ile czasu mamy na śniadanie i na umycie zębów. To też jest matematyka, może prosta, ale jednak jest, dlatego warto byłoby się nieco bardziej zastanowić czy aby na pewno królowa nauk nie jest nam do niczego potrzebna.

Tankujemy samochód wlewając powiedzmy dwadzieścia litrów paliwa. Od razu przeliczamy sobie na ile kilometrów nam to wystarcza. Wiemy, że można pojechać trzysta kilometrów i jeśli zobaczmy na liczniku, że ta wartość się zbliża to wiemy, że pora zjechać i zatankować ponownie auto. Matematyka jest wszędzie gdzie się tylko nie obejrzymy. Różnica polega tylko na tym, że jedni liczą o wiele bardziej skomplikowane wzory, a inni pozostają przy tym, co łatwe. Jeśli jedziemy na wakacje z rodziną to, co robimy? Liczymy ile nas to ma wszystko kosztować. Dodajemy wszystkie koszty, a później dzielimy na ilość osób, które z nami jadą.

Wiemy wtedy jak to szyszko wygląda i czy jest to dla nas opłacalne. Można tak wymieniać w nieskończoność to gdzie znajdziemy matematykę. Szkoda tylko, że w większości przypadków tak negatywnie się do niej nastawiamy. Gdyby nie matematyka nie moglibyśmy określić ile czasu nam pozostało do końca lekcji albo pracy. Trzeba byłoby czekać na dzwonek albo inny sygnał i dopiero wtedy byśmy mogli zakończyć swoją pracę.

Poznajemy matematykę

Zachęcajmy nasze dzieci do bliższego poznawania matematyki. Nie mówimy im, że to jest zbędne w ich życiu, bo to nie jest przecież prawdą. Matematyka to również wyliczenia podatkowe, to sprawdzenie czy nasza pensja się zgadza. To jest naprawdę bardzo potrzebne.
Jeśli dziecko będziemy zachęcać do poznania prostych zadań matematycznych to zacznie je rozumie, a jak zacznie rozumieć to bez większego problemu przejdzie na wyższy poziom. Znając i kochając matematykę można na tym sporo zarobić, dlatego trzeba na to również pod tym kątem patrzeć. Informatyka to matematyka, a informatyka do przyszłość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here