Nazwa firmy

Przede wszystkim nazwa firmy jednoosobowej musi zapadać w pamięć oraz budzić skojarzenie z Tobą i z tym co oferujesz potencjalnym klientom. Nikt nie chce jednak, aby jego nazwa firmy była frywolna i budziła uśmiech zażenowania. Dobra nazwa firmy to z pewnością dobry sposób na zdobywanie klientów oraz zarobienie pieniędzy. W jaki sposób więc wybrać właściwą nazwę? Ważne jest, aby być kreatywnym oraz sprawdzić co mówią przepisy na temat nadawania nazwy firmie. 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/firma-jednoosobowa-nazwa/

Nazwa firmy osobowej – czego nie może zabraknąć? 

Podstawowa zasada, która jest najważniejsza w przypadku jednoosobowej działalności, mówi o tym, że nazwa musi zawierać twoje imię i nazwisko. Jest to wymóg, który jest bezwzględny.

Dla przykładu, kiedy prowadzimy firmę transportową, to nasza firma może nazywać się Jan Kowalski. Jednak imię i nazwisko nie jest to jedyna opcja, która jest dla Ciebie możliwa. Możesz, również dodać określenie, które pasuje do charakteru twojego biznesu. Rejestrując swoją działalność w CEIDG równie dobrze możesz nazwać swoją firmę „Jan Kowalski  transport”. Na tym możemy skończyć jednak nazwa naszej firmy może być nieco bardziej rozbudowana.

Przepisy pozwalają pójść o krok dalej. Twoja nazwa może być bardziej kreatywna jak np. „Jan Kowalski CARS” lub „Jan Kowalski JAN-WIN-CAR” czy nawet „Jan Kowalski Sprawne Auto”. Nazwa oczywiście nie może wprowadzać w błąd. 

W jaki sposób sprawdzić, czy nazwa firmy nie jest zastrzeżona? 

Jeżeli posiada bardzo popularne imię i nazwisko, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że nazwa firmy pod twoim imieniem i nazwiskiem jest już zarezerwowane. Ktoś o nazwisku Nowak czy Kowalski nie będzie miał za tym prostego zadania. Dodatkowo warto jest również zabezpieczyć się przed zarzutami o nieuczciwą konkurencję.

Najlepiej jest właśnie w tym celu sprawdzić, czy nazwa jest już zastrzeżona. Wystarczy że wpiszemy potencjalną nazwę do wyszukiwarki przedsiębiorców w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dla pewności możesz też wbić nazwę firmy do wyszukiwarki Google. Twoja nazwa może być zarejestrowana Znakiem towarowym. Takie przypadki bardzo często się zdarzają. Dlatego Przeszukaj baza znaków towarowych zarejestrowanych w Polsce czy na terenie Unii Europejskiej.

Nie ma żadnego problemu w przypadku zmiany nazwy. Powraca jednak znowu jeden warunek. Nazwa firmy nadal musi zawierać twoje imię i nazwisko. Zmienisz ją na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Zobacz też:http://www.e-gospodarz.pl/samozatrudnienie-a-ryczalt-wady-zalety/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here