Jak regularnie oszczędzać? ABC oszczędzania

Masz trudności z oszczędzaniem? Nie wiesz, jak odłożyć pieniądze na przyszłość? Sprawdź nasze ABC oszczędzania i dowiedz się, jak regularnie odkładać pieniądze na różne cele!

Oszczędza tylko część Polaków. Wielu z nas nie ma żadnych oszczędności i żyje od wypłaty do wypłaty. Chociaż bez posiadania oszczędności także można prowadzić swój domowy budżet, to jednak jest on znacznie bardziej narażony na niebezpieczeństwo – wystarczy jeden większy wydatek, aby zatrząść całym budżetem.

Zatem, jak zacząć oszczędzać? Co zrobić, aby regularne oszczędzanie było łatwiejsze? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

Plan oszczędnościowy szyty na miarę

Przede wszystkim warto zacząć od wyznaczeni swojego celu, aby przygotować plan oszczędzania uszyty na miarę. Czy zamierzamy oszczędzać na jakiś konkretny wydatek? A może na czarną godzinę albo na emeryturę? W każdym z tych przypadków można skorzystać z nieco innych rozwiązań.

Jeśli mamy trudności z odkładaniem kwot na przyszłość, warto wybrać regularne oszczędzanie mniejszych sum, które nie będą dużym obciążeniem dla budżetu. Przykładowo, może być to 200 czy 400 złotych miesięcznie, które nie zaburzą domowego budżetu.

Pieniądze najlepiej odkładać wtedy na konto oszczędnościowe lub przeznaczać na lokaty, które dodatkowo pomogą w ochronie zgromadzonych środków przed inflacją.

Oszczędzanie długoterminowe – co wybrać?

Jako wsparcie w oszczędzaniu można skorzystać także z różnych metod inwestycyjnych, na przykład UFK – ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. To rodzaj polisy na życie połączonej z funduszem inwestycyjnym. Takie fundusze polecane są osobom, które chcą inwestować długoterminowo.

W przypadku oszczędności na emeryturę można skorzystać z różnych planów emerytalnych, na przykład z IKE lub IKZE, które dają dodatkowe korzyści podatkowe dla przyszłych emerytów.

Dostępna jest także pełna gama inwestycji alternatywnych, na przykład zakup nieruchomości czy zakup kruszców, inwestowanie w dzieła sztuki czy w inne przedmioty kolekcjonerskie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here