Szybka i bezstresowa korekta PIT – elektroniczna rewolucja w podatkach

Szybkie wypełnienie PIT. Bezstresowe wypełnienie korekty deklaracji podatkowej. Te dwa zdania mogą wydawać się sprzecznościami, czy czymś niemożliwym do osiągnięcia. Inaczej jednak twierdzi część użytkowników, korzystających ze specjalnych programów do wypełniania e-deklaracji. Dlaczego warto zwrócić uwagę na technologie XXI wieku w podatkach?

Ponowna trudność formularza podatkowego

Formularze podatkowe bywają dla niektórych podatników skomplikowane. Wymagają wielu poprawek, pracy, czy czasu. Tradycyjna wersja deklaracji PIT może okazać się kłopotliwa – przy każdej poprawce możliwe, że konieczne będzie wypełnianie druku od początku (nie powinien zawierać na przykład przekreśleń). Zasady działają tak samo w przypadku korekty PIT. Poprawiony dokument, to tak naprawdę ten sam formularz PIT, przygotowywany w innym celu (korekty). Podatnicy, którzy muszą złożyć korektę nie powinni więc liczyć na inny, krótszy dokument. Muszą oni ponownie wypełnić cały druk księgowy. Korekta deklaracji PIT polega bowiem z zasady na tym, że zastępuje w całości wcześniejszą, błędną deklarację PIT. Następuje więc fikcja, w której jedynym źródłem informacji o sytuacji finansowej podatku jest korekta – musi ona zawierać więc wszelkie informacje. Dlatego też dość istotne jest zapewnienie sobie w miarę możliwości komfortowych warunków pracy oraz wsparcia.

Praca „na swoim”

Trudny formularz podatkowy, można przysłowiowo „oswoić”. Pierwszą formą pomocy, którą umożliwiają programy do e-deklaracji, to opcja pracy na własnym komputerze, w wybranej przez siebie, przyjaznej dla nas aplikacji. Wypełnienie korekty PIT może odbywać się na komputerze, tablecie, a nawet smartfonie. Czas pracy zależny jest od użytkownika, który mając podłączenie do internetu, może złożyć korektę swojego PIT w każdym momencie (24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu). Nie ma zatem konieczności dostosowywania się do godzin pracy urzędów, czy poczty. Dodatkowo, sama wysyłka dokumentu następuje przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu.

pit

Dodatkowe wsparcie profesjonalnej aplikacji

E-deklaracje w specjalnych programach do wypełniania PIT, to nie tylko druki księgowe w wersji elektronicznej. Większość aplikacji, to zdecydowanie bardziej rozbudowane narzędzia, mające na celu wspieranie swoich użytkowników – również na etapie przygotowywania korekty PIT. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku pracy pod presją czasu oraz stresu związanego z błędnie złożonym, oficjalnym dokumentem podatkowym. Dobrzy dostawcy oprogramowania PIT udostępniają specjalne panele lub fora pomocy, a nawet odpowiednie wsparcie w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów technicznych.

Kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Co ciekawe, korektę PIT w formie elektronicznej e-deklaracji przygotowanej w specjalnej aplikacji do przygotowania PIT, może przygotować prawie każdy. Bez względu na to, czy pierwotnie użył formularza tradycyjnego (w wersji papierowej) czy elektronicznej (czy nawet skorzystał z usługi „Twój e-PIT”). Wielu dostawców umożliwia korzystanie z ich aplikacji nie tylko w okresie do składania deklaracji, ale przez cały rok.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here