Co warto wiedzieć o systemie IFS?

International Food Standard, czyli w skrócie system IFS to międzynarodowy standard bezpieczeństwa skierowany do producentów żywności i innych podmiotów z łańcucha dostaw żywności. Norma ta została opracowana w Niemczech już w 2000 roku i obecnie jest stosowana w wielu krajach na świecie, a przede wszystkim w sieciach handlowych pochodzących z Niemiec oraz Francji. Wdrożenie tego systemu jest obowiązkowe dla producentów żywności, która jest sprzedawana pod tzw marką własną hipermarketu. Stosowanie wytycznych IFS obejmuje przedsiębiorstwa wytwarzające produkty spożywcze oraz zajmujące się ich magazynowaniem i transportem.

Dlaczego warto stosować system IFS?

Wdrożenie IFS jest niezbędne jeśli firma ma zamiar prowadzić wymianę handlową żywności z dużymi marketami w Europie Zachodniej (z wyłączeniem sieci brytyjskich, gdzie obowiązuje standard BRC). Z punktu widzenia sieci handlowych stosowanie tych jednolitych dla całego łańcucha dostaw wymogów sprawia, że można z łatwością ocenić poziom bezpieczeństwa żywności oraz jakość dostawcy. Z kolei z perspektywy producentów korzyścią jest dokładna analiza bezpieczeństwa produkowanej żywności, która pozwala na identyfikację słabszych obszarów i ciągłe doskonalenie procesów. Klienci natomiast mogą mieć pewność, że żywność kupowana w marketach jest dobrej jakości i nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia, co zwiększa ich poziom zaufania do marki.

Wdrożenie i utrzymanie systemu IFS

Certyfikat IFS stanowi obiektywne potwierdzenie prawidłowego wdrożenia systemu IFS. Aby go uzyskać należy po wprowadzeniu zasad IFS do organizacji zgłosić się na audyt certyfikacyjny. Podczas niego audytor ocenia, czy system IFS został poprawnie wdrożony. Jeśli zostały zidentyfikowane niezgodności, to organizacja musi w ciągu 14 dni przedstawić plan działań korygujących oraz usunąć wszelkie nieprawidłowości. Warto dodać, że poza audytami zewnętrznymi konieczna jest też regularna kontrola systemu przez audytora wewnętrznego. https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/audytor-wewnetrzny-ifsbrc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here